Strasbourg kökenli genetik absans epilepsili sıçanlarda (GAERS) sodyum kanal blokeri lakozamidin spontan absans nöbetlerin gelişimi üzerine olan etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of sodium channel blocker lacosamide on the development of spontaneous absent seizures in genetic absence epilepsy rat from strasbourg (GAERS)
  1. Tez No: 543500
  2. Yazar: CEREN KARANFİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN ÇARÇAK YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Lakozamid (LCM), voltaj kapılı sodyum kanallarının yavaş inaktivasyonunu etkileyen yeni nesil antiepileptik ilaçlardandır. Biz çalışmamızda genetik absans epilepsi sıçanlarda (GAERS) diğer sodyum kanal blokerlerinden farklı bir etki mekanizması olan LCM'in absans nöbetlerin gelişimi üzerine olan etkisini incelemeyi ve daha önce absans nöbetlerin gelişimi üzerine etkisi gösterilmiş olan etosüksimid (ESM) ile karşılaştırmayı amaçladık. Hayvanlara postnatal (PN) 21. günden itibaren 40 gün (PN60) boyunca 10mg/kg/gün, 30mg/kg/gün dozunda LCM, 25mg/kg/gün dozunda ESM ya da serum fizyolojik (SF) uygulanmıştır. PN53. günde EEG kaydı için ketamin/ksilazin anestezisi altında stereotaksik cerrahi ile kortikal vida elektrotlar yerleştirilmiştir. 1 haftalık dinlenme periyodundan sonra PN60-62, PN90-92 ve PN120-122 günlerinde EEG kaydı alınmış ve nöbet süreleri analiz edilmiştir. ESM ve LCM'in hayvanların vücut ağırlığına olan etkisini incelemek amacıyla PN21-40-60-120. günlerde hayvanların vücut ağırlıkları kaydedilmiştir. PN40-60 günlerinde vücut ağırlığı bakımından gruplar arasında anlamlı bir farklılık görülmezken, PN120 günde ESM, LCM (10 mg/kg) ve LCM30 (30 mg/kg) gruplarının vücut ağırlıkları SF grubuna göre anlamlı derecede azalmıştır (***p
Özet (Çeviri)
Lacosamide (LCM) is a new generation antiepileptic drug that affects the slow inactivation of voltage-gated sodium channels. In our study, we aimed to investigate the effect of LCM on absence seizures developmental process in Genetic Absence Epilepsy Rats from Strasbourg (GAERS) and to compare with the etosuximide (ETX). GAERS rats were administered LCM (10mg/kg/day or 30mg/kg/day), ETX (25mg/kg/day) or saline (SF) until postnatal day 60th (PN60) for 40 days starting from PN21. Animals were implanted with cortical screw electrodes by stereotaxic surgery under ketamine/xylazine anesthesia at PN53. EEG was recorded on the days of PN60-62, PN90-92 and PN120-122 and cumulative seizure durations were analyzed. The body weights of the animals were recorded on the days of PN21-40-60-120. There was no significant difference between the groups at PN40 and PN60. At PN120, the body weights of the ETX, LCM (10mg/kg) and LCM30 (30mg/kg) groups were significantly lower than the SF group (***p