Çamkoru bölgesi (Çamlıdere – Ankara)'nin herpetofaunistik açıdan incelenmesi
Herpetofaunistic investigation of Çamkoru region, in Ankara
- Tez No: 543528
- Danışmanlar: PROF. DR. DÜRDANE KOLANKAYA, PROF. DR. CEMAL VAROL TOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Araştırmamızda Çamlıdere - Çamkoru Orman İçi Dinlenme Tesisi Bölgesi'ndeki sürüngen ve amfibi türleri, daha önce yapılmış olan herpetofaunistik çalışmalardan ve Türkiye'de bulunan sürüngen (reptil) ve iki yaşamlı (amfibi) türlerine yönelik tür tayin anahtarlarından yararlanılarak ortaya konmuştur. Çalışma kapsamında 2001 ve 2004 yıllarında Mayıs ayından başlayıp Eylül ayına kadar devam eden süre içerisinde arazi çalışmaları yapılmıştır. Alanda amfibi ve sürüngenlerin 11 familyasından, 16 türe ait toplam 25 örnek tanımlanmıştır. Bu türlerden 1 tanesi kuyruklu kurbağa, 3 tanesi kuyruksuz kurbağa, 1 tanesi tatlı su kaplumbağası, 1 tanesi kara kaplumbağası, 6 tanesi kertenkele ve 4 tanesi yılan türlerine aittir. Bölgede ilk kez Vipera ammodytes ve Triturus vittatus'a ait örnek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In our study species of amphibian and reptilians established by the aforementioned herpetofaunistic studies and the definition keys of amphibians and reptilians that live in Turkey at Camlidere – Camkoru Forest Vacation Facility. In study scope area studies have done which starting from May through September between 2001 and 2004. In study site 25 samples belonged to 16 species of 11 families of amphibian and reptilian identified. This species are 1 from Anura, 3 from Urodela, 1 from fresh water turtles, 1 from turtles, 6 from lizards and 4 from snakes. The species Vipera ammodytes and Triturus vittatus new founded in this area.