Çamlıdere-Çamkoru bölgesindeki (Ankara) kızıl tilkilerin (Vulpes vulpes L. 1758) habitat kullanım ve beslenme davranışlarının incelenmesi
Investigation on habitat use and feeding behaviour of the red foxes (Vulpes vulpes L. 1758) in Çamlıdere-Çamkoru region (Ankara)
  1. Tez No: 270329
  2. Yazar: BURAK AKBABA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER AYAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kızıl tilki (Vulpes vulpes), farklı tipteki habitatlarda çok geniş dağılım alanlarına sahiptir ve bulunduğu birçok ekosistemde av populasyonlarının dalgalanmalarını kontrol eden roller üstlenmektedir. Birçoğunda bu kontrol, ekosistem süreçleri için o kadar önemlidir ki, sayılarının artması veya azalması ekosistemler için ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Bu nedenle dünya genelinde artan sayıda birçok çalışma, bu türün ekosistemlerdeki varlık veya yokluklarını, görece bolluklarını ve türler arası ilşkilerini değerlendirmeye çalışmaktadır.Bu çalışmada, Çamlıdere-Çamkoru Bölgesi'ndeki (Ankara) kızıl tilkilerin farklı mevsimlerde bulundukları farklı habitat tiplerindeki görece bollukları dışkı sayım ve iz yoğunluk gözlemi yöntemleriyle, besin tercihleri ise arazide bulunan dışkı örneklerinden görsel olarak belirlenmiş, diğer büyük memeli türlerin kızıl tilki habitat tercihi ve günlük aktivite deseni üzerindeki etkileri fotokapan yöntemi ile incelenmiştir.Çalışma sonucunda Çamlıdere-Çamkoru Bölgesi'ndeki kızıl tilkilerin habitat tercihinin sırasıyla; çayır-mera vejetasyonu, ekosistemler arasındaki alanlar ve orman vejetasyonu şeklinde olduğu, alanda görece en bol eylül-kasım ayları arasında bulundukları belirlenmiştir. Bölgedeki kızıl tilkilerin eylül-mayıs ayları arasında ana besinini memeli türleri oluşturmaktadır. Özellikle eylül-kasım aylarında diyetlerine meyveler de eklenmektedir.Kızıl tilkiye ek olarak alanda boz ayı (Ursus arctos), kurt (Canis lupus), vaşak (Lynx lynx), kızıl geyik (Cervus elaphus), yaban domuzu (Sus scrofa), porsuk (Meles meles) ve yaban tavşanın (Lepus europaeus) bulunduğu gözlenmiş, bu türlerden özellikle kurt ve vaşağın, kızıl tilki habitat tercihi ve günlük aktivite deseni üzerinde etkili olabilecekleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The red fox (Vulpes vulpes) occurs across a very broad range in different types of habitats and plays an important role in controlling oscillating prey populations in most of the ecosystems. In many, this is such an important control that increase or decrease of their number causes drastic problems for the ecosystems. As a result, an increasing number of studies across the globe are attempting to assess presence or absence, relative abundance and interspecific relations of this species in areas.In this study, relative abundance of the red foxes in Çamlıdere-Çamkoru Region (Ankara) in different habitat types under the terms of different seasons were determined by faeces count and track density observation methods and the food preferences were determined by identifing fecal samples visually. Also effects of other large mammal species on red fox habitat preference and daily activity pattern were examined by camera trapping.In conclusion, it was determined that the habitat preference of the red foxes in Çamlıdere-Çamkoru Region was; meadow-pasture vegetation, areas between ecosystems and forest vegetation respectively and they were relatively most intense between September and November. In the area between September and May, the mammalian species were the main food source of the red foxes and especially between September and November fruits were added to their diets.In addition to the red fox, the presence of brown bear (Ursus arctos), wolf (Canis lupus), European lynx (Lynx lynx), red deer (Cervus elaphus), wild boar (Sus scrofa), badger (Meles meles) and European hare (Lepus europaeus) in the area was observed. It was determined that especially two of these species, wolf and lynx, might have an effect on red fox habitat preference and daily activity patterns.