Sıfır enerjili akıllı ev tasarımı
Smart home design with zero energy
  1. Tez No: 543548
  2. Yazar: MUHAMMED SEFA YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Sıfır enerjili akıllı ev yönetimi ile amaç sadece evin elektrik ihtiyacının bir yenilenebilir enerji kaynağı olan güneş enerjisinden karşılanmasının yanında evin tükettiği bütün enerji türlerinin tüketimlerini en aza indirmektir. Bu çalışmada; güneş enerjisi haricinde sistemde kullanılacak ısı yalıtımı, sıcak suyun güneş kollektörlerinden sağlanması, bina cephe sistemi seçimi ve trombe duvar yapısı kullanılarak konveksiyonel olarak ısının taşınması, ışık borularının kullanımı, ısı yalıtımlı camlar ve toprak kaynaklı ısı pompaları sistemleri kullanılarak yaz kış enerjide dışa bağımlılığı neredeyse sıfıra indirecek farklı uygulamalar gerçekleştirilmiş ve kontrolü sağlanmıştır. Sıfır enerjili tasarımlar ile beraber sistemin akıllı ve uzaktan kontrol algoritmasıyla çalışması önemli avantajlar sağlamaktadır. Tasarlanan arayüz programı ile evin harcadığı elektrik enerjisi, evin sıcaklığı ve nemi, ışık kaynakları, aydınlatma ve priz kontrolü, ısıtma-soğutma sistemleri, havalandırma sistemleri, panjur – perde sistemleri, hırsız alarm sistemleri, su vanaları kontrol sistemleri, gaz kaçağı uyarı sistemleri, kamera izleme sistemleri, yangın söndürme sistemleri tek bir merkezden kontrol edilebilmektedir. Ayrıca güneş enerjisi sistemi akülü bir sistem ise akü şarj durumu da izlenebilmektedir. Bu sistemler off-grid ve on-grid olarak kullanılabilir. Sıfır enerjili ev ile akıllı evi bir araya getirmek; temiz, güvenilir, konforlu, lüks ve enerjide dışa bağımsız yeni bir otomatik kontrol sistemi tasarımıdır.
Özet (Çeviri)
With zero energy smart home management, the aim is not only to meet the electricity needs of the house from solar energy, which is a renewable energy source, but also to minimize the consumption of all energy types consumed by the house. In this study; except solar energy, thermal insulation to be used in the system, supply of hot water from the solar collectors, selection of building facade system and convective heat transport using the trombe wall structure, use of light pipes, heat insulated windows and ground source heat pumps systems will reduce the dependence on foreign sources in summer winter energy to almost zero different applications have been realized and controlled. Along with the zero-energy designs, the operation of the system with the intelligent and remote control algorithm provides significant advantages. With the designed interface program, the electricity consumption of the house, the temperature and humidity of the house, light sources, lighting and socket control, heating-cooling systems, ventilation systems, shutter-curtain systems, burglar alarm systems, water valve control systems, gas leakage warning systems, camera monitoring systems, fire fighting systems can be controlled from a single center. In addition, if the solar system is a battery-powered system, the battery charge status can also be monitored. These systems can be used as off-grid and on-grid. Bringing together a smart house with a zero-energy house; is an independent new automatic control system design that is clean, reliable, comfortable, luxurious and outward in energy.