Sürdürülebilir akıllı şehir yapısı için yenilenebilir enerji sisteminin değerlendirilmesi
Evaluation of renewable energy system for sustainable smart city structure
- Tez No: 865442
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET ENİS BULAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Şehircilik ve Bölge Planlama, Energy, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik ve Doğa Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Enerji, herhangi bir işin birincil ve temel gereksinimidir. Ancak enerji kaynaklarının birçoğunun limitli olması nedeniyle, bir şehrin Akıllı Şehir olması için günümüzün ihtiyacına göre yenilenebilir enerji kaynakları yaygın olarak kullanılmaktadır. Güneş, rüzgar, biyokütle vb. gibi yeşil ve doğal enerji kaynakları, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin karşı karşıya olduğu uzun vadeli enerji sorunlarına çözüm sağlayacak yeterli verime sahiptir. Güneş enerjisi tarih öncesi çağlardan beri en kolay elde edilebilen enerji kaynağıdır. İçinde bulunduğumuz çağda, küresel karbon emisyonları artıyor ve çevresel sürdürülebilirliği sağlamak için, yenilenebilir enerji kaynaklarına daha fazla güvenilerek sera gazı emisyonlarının net sıfır seviyelerine düşürülmesi gerekiyor. Sürdürülebilir ulaşım seçeneklerine olan talebin artması nedeniyle, fotovoltaik (PV) panellerin elektrikli araçlara (EV'ler) entegrasyonu, enerji verimliliğini artırmak ve sera gazı emisyonlarını azaltmak için umut verici bir çözüm olarak değerlendiriliyor. Ancak elektrikli araçlar için en uygun fotovoltaik panelin seçilmesi, birçok kriter ve hususu içeren karmaşık bir süreçtir. Bu tezde, en iyi modülün seçilmesine yardımcı olmak için Çok Kriterli Karar Verme Yöntemi kullanan entegre bir karar destek modeli sunmaktadır. Çalışma alanı olarak Bakü ilinde yerleşen 28 AVM belirlenmiştir. Sonuçlar, güneş enerjisinin son derece gerekli bir yenilenebilir enerji kaynağı olduğu, sürdürülebilir akıllı şehir yapısı için güneş enerjili elektrikli araç şarj istasyonlarının sürdürülebilirliye katkıları ve monokristal yığın silikon modülünün en iyi alternatif olduğunu ve ardından multisilikon modüllerin geldiğini ortaya koyuyor. Bu çalışma, EV üreticilerinin doğru PV panelini seçmeleri ve enerji verimli ulaşım çözümlerini teşvik etmeleri için yapılandırılmış bir karar yaklaşımı önermektedir. Akıllı şehir, yenilenebilir enerji, elektrikli araçlar, güneş paneli, solar şarj istasyonu
Özet (Çeviri)
Energy is the primary and basic requirement of any business. However, since many of the energy resources are limited, renewable energy sources are widely used according to today's needs for a city to become a Smart City. Solar, wind, biomass etc. Green and natural energy resources such as have sufficient efficiency to provide solutions to the long-term energy problems faced by developing countries such as Turkey. Solar energy has been the most easily available energy source since prehistoric times. In this era, global carbon emissions are increasing, and to ensure environmental sustainability, greenhouse gas emissions must be reduced to net zero levels by relying more on renewable energy sources. Due to the increasing demand for sustainable transportation options, the integration of photovoltaic (PV) panels into electric vehicles (EVs) is considered a promising solution to increase energy efficiency and reduce greenhouse gas emissions. However, choosing the most suitable photovoltaic panel for electric vehicles is a complex process involving many criteria and considerations. This thesis presents an integrated decision support model that uses the Multi-Criteria Decision Making Method to help select the best module. 28 shopping malls located in Baku province were determined as the study area. The results reveal that solar energy is an extremely necessary renewable energy source, that solar electric vehicle charging stations contribute to sustainability for a sustainable smart city structure, and that monocrystalline bulk silicon module is the best alternative, followed by multisilicon modules. This study proposes a structured decision approach for EV manufacturers to choose the right PV panel and promote energy-efficient transportation solutions