Türkiye ve Çin Halk Cumhuriyeti arasında turizm ve turistik ticaret potansiyellerinin değerlendirilmesi
The evaluation of tourism and touristic trade potentials between Turkey and China
  1. Tez No: 543554
  2. Yazar: AYİNUER ABULA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NÜZHET KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çin, dünyanın en önemli ülkelerinden birisidir ve etki alanı sürekli genişlemektedir. Bununla beraber Çin'in yükselişi oldukça ilginç olmuştur. 1960 yılından itibaren nükleer bir güç olarak varlığını hissettirmeye başlamıştır. 1971 yılında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi statüsüne yükselmiş ve dünya siyasetinde önemli roller üstlenmiştir. Ancak Çin'in etkisi, 1990'lardan itibaren artmıştır. 1990 yılından itibaren küresel ekonomik sisteme kendini entegre eden Çin ekonomik bir“güç merkezi”olarak adını yeniden duyurmuştur. Türkiye ile Çin arasındaki ekonomik ilişkinin boyutları değişmeye başlamıştır. Gün geçtikçe büyüyen iki ekonomi olan Çin ve Türkiye arasındaki ihracat-ithalat artmaktadır. Buna bağlı olarak Turizm sektöründe de yeni gelişmeler olması olasıdır. Bundan dolayı Türkiye turizmine Çin'in katkısı artmaktadır. Bu araştırmada Çin ile Türkiye arasındaki ticari ilişkiler ve iki ülke arasındaki mevcut turizm gelir-giderleri ve potansiyelleri gibi konular karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Ancak araştırmada Çin ile Türkiye arasındaki ticaret ilişkisinin farklı branşlarına konuların genişliği dolayısıyla girilmemiştir.
Özet (Çeviri)
China is one of the most important countries in the world and its domain is constantly expanding. However, the rise of China has become quite interesting. From 1960 onwards, she began to make her presence been felt as a nuclear power. In 1971 she ascended to the status of permanent member of the United Nations Security Council and began to play an important role in the world politics. However, the influence of China has increased since the 1990s. Since 1990, China, which integrated itself into the global economic system, re-announced its name as an economic“power center”. The size of the relationship between Turkey and China has started to change. Export and import volume is increasing day by day between Turkey and China which are two expanding economies. As a result, new developments in the tourism industry are possible. Therefore, contribution of China to the Turkish tourism is increasing. In this research, trade relations between the two countries China and Turkey and issues such as the existing and potential tourism revenues and expenses were comparatively investigated. However in this research, it is not mentioned about the other branches due to their wide size of the economic relationship between China and Turkey.