MK-801 ile oluşturulan deneysel şizofreni modelinde prefrontal korteks ve hipokampusta aquaporin-4 kanallarının dağılımı
Distribution of aquaporin-4 channels in prefrontal cortex and hippocampus in MK-801-induced experimental schizophrenia model
  1. Tez No: 543553
  2. Yazar: ÖMER BURAK ERİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERVİŞ MANSURİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Nöroşirürji, Psikiyatri, Physiology, Neurosurgery, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin-Sinir ve Omurilik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş: Glimfatik sistemin önemli bileşenlerinden biri aquaporin-4 (AOP-4) kanallarıdır. Nörodejenerasyona neden olan patolojilerde glimfatik sistem ve AOP-4 kanallarında değişiklikler olduğu bildirilmektedir. Çalışmamızda N-metil D-aspartat (NMDA) reseptör blokajı ile oluşturulan deneysel şizofreni modelinde AQP-4 kanallarının prefrontal korteks ve hipokampusta dağılımının araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Deneysel şizofreni modeli oluşturmak için yetişkin Balb/c farelere 11 gün boyunca NMDA reseptör antagonisti MK-801 periton içine uygulandı. Fareler (N=10-11) ilaç uygulamasının beşinci günüden itibaren uzaysal öğrenme-bellek performanslarının değerlendirilmesi amacıyla Morris su havuzu (MWM) testine alındı. MWM'de farelerin platformu bulma süresi, hedef kadranda geçirdikleri süre ve yüzme hızı Ethovision XT ile kayıtlandı. Bir grup farede (N=5) ise MWM testine alınmadan 10. günde enjeksiyondan yarım saat sonra sakrifiye edilerek hipokampus ve prefrontal korteks izolasyonu yapıldı. İmmünohistokimyasal ve elektron mikroskobik olarak AQP-4 kanalları prefrontal korteks ve hipokampusta incelendi. Davranış testlerinin istatistiksel analizinde repeated measure ANOVA, immünohistokimyasal verilerin analizinde Mann Whitney-U testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Aquaporin-4 (AQP-4) water channels are an important component of glymphatic (glial lymphatic) system. Functional disorders of glymphatic system and AQP-4 channels takes part in the patophysiology of neurodegenerative disease.The aim of this study describe distribution of aqp-4 channels in the prefrontal cortex and hippocampus in a mouse model of NMDA receptor blocking agent induced schizophrenia like behaviour. Materyal and Method: NMDA receptor antagonist MK-801 used to produce experimental schizophrenia model. MK-801 injections for eleven days to Balb/c mice intraperitoneally. Beginning from the sixth day of injection, spatial learning and memory of the mice (N=10-11) were tested by Morris water maze (MWM) task. Time to find the hidden platform, time spent at the target quadrant when platform removed, swimming speed was recorded by Ethovision XT. A group of mouse (N=5) was injected MK-801 for ten days and without MWM task sacrified. Hippocampus and prefrontal specimens collected from this group. Hippocampus and prefrontal cortex stained immunohistochemically and AQP-4 channels examined. Tissue samples also examined by electron miroscope. Statistical analysis of behaviour tests done by repeated measure ANOVA and immunohistochemical data analysis done by Mann Whitney-U test. Results:Time to find the platform was significantly longer at MK-801 injected group than the control group at Morris water maze task.