Yatırımcıların sanal paralara olan yaklaşımları: Bitcoin örneği
Investors's approaches to virtual coins: The bitcoin case
  1. Tez No: 543558
  2. Yazar: ERDAL TEKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LAMİHA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma en popüler kripto para birimi olan Bitcoin'nin alım satımının nasıl yapıldığını, avantajlarını ve dezavantajlarının neler olduğunu, Türkiye' de artış gösteren işlem hacminin altında yatan nedenlerin yanında blok-zincir sistemi üzerinde durmayı amaçlamaktadır. Çalışma sonucunda, Bitcoinin ortaya çıktığı andan günümüze çok mesafe kaydettiği, mevcut zaman zarfında güvenli sonucuna ulaşılsa da gelişimini devam ettiren bir ivme içerisinde olduğu henüz dünya genelinde tam anlamı ile ekonomi yönetimleri tarafından kabul edilmediği, gerçek paranın yerini alamadığı görülmekte olup yüz yüze değişimlerde gerçek paranın sağladığı pratik işlem kabiliyetini taşımadığı görülmüştür. Bitcoin'in anonim yapısı hukuki statüsünün oluşturulmaması ve dünya genelinde tümüyle kabullenilmemiş olması takibinin zor olması gibi nedenlerden dolayı yasa dışı faaliyetlerde ve illegal yollarda kullanıldığı tahmin edilmektedir. Bunun yanında yatırımcıların sanal paralara olan yaklaşımları bir mülakat çerçevesinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is the most popular crypto-currency, how to do Bitcoin'n's trading, it is what their advantages and disadvantages, in Turkey, aims to focus on block-chain system alongside the underlying causes of the volume of transactions showed an increase. At the end of the study, it is seen that Bitcoin has made a great distance to the present and that although it has reached a safe conclusion in the current time, it is still in an acceleration that continues its development. It is seen that it does not have practical processing capability. It is estimated that Bitcoin has been used in illegal activities and illegal roads due to the fact that the legal status of the Bitcoin is not established and the fact that it is difficult to follow up as it is not fully accepted in the world. In addition, investors' approaches to virtual money were examined in an interview.