İçsel pazarlama uygulamalarının çalışanların iş tatmini üzerine etkisi ve örgütsel adaletin aracılık rolü
The effect of internal marketing applications on the work scale of employees and the role of organizational justice
- Tez No: 543559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN ÖNGEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma içsel pazarlama uygulamalarının iş tatmini üzerine etkisi ve örgütsel adaletin aracılık rolünü belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada ayrıca, içsel pazarlama uygulamaları, iş tatmini ve örgütsel adalet değişkenlerinin aralarındaki ilişkiler belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma modelinden hareketle dört ana hipotez belirlenmiştir. Araştırma modelinde sunulan hipotezler, İstanbul ilinde faaliyet gösteren bir özel güvenlik şirketinde çalışan 543 personelden anket yöntemi ile alınan veriler kullanılarak SPSS ve AMOS programları yardımıyla test edilmiştir. Kavramsal modelle ilgili gerçekleştirilen analizler sonucunda içsel pazarlama uygulamaları ve alt boyutlarının iş tatmini ve örgütsel adaleti pozitif yönde etkilediği ortaya çıkmıştır. Ayrıca örgütsel adaletinde de iş tatmini üzerine pozitif yönde etkisi olduğu görülmektedir. Bununla birlikte içsel pazarlama uygulamalarının ve alt boyutlarının iş tatmini üzerine etkisinde örgütsel adaletin aracılık rolüne sahip olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the effect of internal marketing practices on job satisfaction and the mediating role of organizational justice. In the study, the relationships between internal marketing practices, job satisfaction and organizational justice variables were tried to be determined. Based on the research model, four main hypotheses were determined. The hypotheses presented in the research model were tested with the help of SPSS and AMOS programs using data obtained from 543 personnel working in a private security company operating in Istanbul province. As a result of the analyzes performed on the conceptual model, it was found that internal marketing practices and sub-dimensions positively affected job satisfaction and organizational justice. In addition, it has a positive effect on job satisfaction in organizational justice. In addition, organizational justice has an intermediary role in the effect of internal marketing practices and sub-dimensions on job satisfaction.