İçsel pazarlama uygulamalarının örgütsel bağlılık ve iş tatminine etkisi üzerine bir araştırma
A research on the effect of internal marketing practices on organizational commitment and job satisfaction
- Tez No: 802037
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKER TEKİN ERGÜZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu araştırmada içsel pazarlama uygulamalarının örgütsel bağlılık ve iş tatminine etkisi, içsel pazarlama uygulamaları, örgütsel bağlılık ve iş tatmini arasındaki ilişkilerin belirlenmesi, JCI tarafından akredite edilen hastanelerle, akredite edilmeyen hastane çalışanları arasında içsel pazarlama, örgütsel bağlılık ve iş tatmini puanlarının karşılaştırılması, örgütsel bağlılık ve iş tatmini puanlarının sosyo-demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın veri toplama sürecinde“Kişisel Bilgi Formu”,“İçsel Pazarlama Ölçeği”,“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”ve ''Minnesota İş Tatmini Ölçeği'' kullanılmıştır. Araştırma sonucunda 300 katılımcıdan elde edilen verilerin analizi IBM SPSS 22 ve AMOS 21 programlarında uygun istatistiksel yöntemler ile değerlendirilmiştir. Özel hastane çalışanlarında içsel pazarlama uygulamalarının örgütsel bağlılık ve iş tatmini üzerindeki etkisi incelenmiş, içsel pazarlamanın örgütsel bağlılık ve iş tatmini üzerindeki etkisinin anlamlı olduğu bulunmuştur. Özel hastane çalışanlarında içsel pazarlama, örgütsel bağlılık ve iş tatmini arasındaki ilişkiler incelenmiş, içsel pazarlama ile örgütsel bağlılık arasında pozitif yönde, yüksek düzeyde, anlamlı bir ilişki , örgütsel bağlılık ile iş tatmini arasında pozitif yönde, yüksek düzeyde ve anlamlı bir ilişki , içsel pazarlama ile iş tatmini arasında orta düzeyde, pozitif yönde, anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. JCI akreditasyonuna sahip olmayan hastanelerin içsel pazarlama, örgütsel bağlılık ve iş tatmini puanlarının JCI akreditasyonu olan hastanelere göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, içsel pazarlama uygulamalarının özel hastane çalışanlarında örgütsel bağlılığı ve iş tatminini artıran bir unsur olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect of internal marketing practices on organizational commitment and job satisfaction, to determine the relationships between internal marketing practices, organizational commitment and job satisfaction, to compare the scores of internal marketing, organizational commitment and job satisfaction between the employees of JCI accredited hospitals and non-accredited hospitals, and to determine whether organizational commitment and job satisfaction scores differ according to sociodemographic variables.“Personal Information Form”,“Internal Marketing Scale”,“Organizational Commitment Scale”and“Minnesota Job Satisfaction Scale”were used in the data collection process of the research. As a result of the research, the data obtained from 300 participants were analyzed with appropriate. The effect of internal marketing practices on organizational commitment and job satisfaction in private hospital employees was examined and it was found that the effect of internal marketing on organizational commitment and job satisfaction was significant. The relationships between internal marketing, organizational commitment and job satisfaction in private hospital employees were examined and it was found that there is a positive, high level, significant relationship between internal marketing and organizational commitment, a positive, high level and significant relationship between organizational commitment and job satisfaction, and a moderate, positive, significant relationship between internal marketing and job satisfaction. It has been determined that the internal marketing, organizational commitment and job satisfaction scores of the hospitals that do not have JCI accreditation are higher than the hospitals that have JCI accreditation. As a result, it has been found that internal marketing practices are a factor that increases organizational commitment and job satisfaction in private hospital employees.