Sosyal medyanın sigorta pazarlamasına etkisi: İstanbul ili örneği
The effect of social media on insurance marketing: Example of Istanbul province
- Tez No: 543592
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM DENİZ BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Finans Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sigortacılık ve Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüzde teknolojinin hızla artmasıyla hayatın her alanında teknolojik alt yapılara uyum sağlanmaya çalışılmaktadır. İnternet kullanımın yaygınlaşması ile insan ihtiyaçları sonucunda internette farklı platformların oluşmasına sebep olmaya başlamıştır. İnsanların iletişim, erişilebilirlik ve hızlı iletişim kurabilmesi, ihtiyaçlarına daha çabuk yanıt alabilmesi açısından internet kullanımına bağlı olarak sosyal platformlarda gelişme göstermektedir. Türkiye'de ve dünyada sosyal medya kullanımındaki artış ile birlikte firmalar için hedef kitlelerine ulaşılabilirlik açısından da fırsatlar ortaya çıkmaya başlamıştır. Sigorta sektöründe pazarlama kanalları içerisinde yer alan doğrudan pazarlama kapsamında sosyal medyanın kullanılması bu araştırmanın amacına temel oluşturmuştur. Sosyal medya kullanıcıları ve şirketler için karşılıklı etkileşimde bulunabilecekleri sosyal medya kullanımının sigortacılık açısından incelenmesi ve anket yöntemiyle elde edilen verilerin analizine bu araştırmada yer verilmiştir. Araştırmanın ilk bölümü sigorta ile ilgili bilgilere yer verilmiştir. Geçmiş dönemlerden günümüz sigorta anlayışına kadar olan süreç araştırılmıştır. İkinci bölümde pazarlama, teknolojik yenilikler, sosyal medya pazarlaması ve sigorta pazarlamasında sosyal medya ile ilgili bilgilere yer verilmiştir. Son bölümde ise İstanbul ilinde yaşayan 354 sigortalıya uygulanan anket çalışması ile sosyal medya ve sigorta ile ilgili ifadeler yöneltilmiştir. Elde edilen sonuçlar SPSS istatistik programı ile analiz edilmiş ve çıkan sonuçlar ışığında önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with the rapid increase in technology, it is tried to adapt to the technological infrastructure in every field of life. As a result of the widespread use of the Internet, people have started to cause different platforms on the internet. People's communication, accessibility and speedy communication can be improved in social platforms due to internet usage in order to get quicker response to their needs. the attainability of the target audience for companies with the increase in use of social media in Turkey and the world, began to emerge deals. Türkiye'de ve dünyada sosyal medya kullanımının artmasıyla birlikte şirketler için hedef kitlenin ulaşılabilirliği için fırsatlar ortaya çıkmaya başladı. The use of social media within the scope of direct marketing within the marketing channels in the insurance sector has been the basis for the purpose of this research. Social media users and companies can interact, social media usage of insurance for the analysis of the data obtained by the survey and analysis of the data is included in this study. The first part of the study includes information about insurance. The process from past periods to the understanding of today's insurance was investigated. In the second chapter, marketing, technological innovations, social media marketing and social media marketing are covered. In the last part of the survey, 354 insured persons living in Istanbul were interviewed and social media and insurance statements were asked. The results were analyzed by SPSS statistical program and suggestions were given in the light of the results.