Investigating the first year experiences of novice efl teachers in public and private schools
Devlet okullarında ve özel okullarda çalışan mesleğe yeni başlayan İngilizce öğretmenlerinin ilk yıl deneyimlerinin incelenmesi
- Tez No: 543591
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN KIRKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, devlet okullarında ve özel okullarda çalışan, meslekte yeni İngilizce öğretmenlerinin birinci yıllarındaki deneyimlerini karşılaştırmalı ve boylamsal bir temelde ele almak için yapılmıştır. Devlet okullarında ve özel okullarda çalışan yeni İngilizce öğretmenlerini kıyaslayan bir alan yazı hemen hemen hiç olmadığı ve mevcut çoğu çalışma, yeni öğretmenlerin dil öğretimindeki zorluklarıyla beraber ilk yıl deneyimlerine odaklandığı için bu çalışma, amacını yukarda da belirttiğimiz gibi kıyaslama ve boylamsallık temeline dayanarak yeni İngilizce öğretmenlerinin birinci yıl deneyimlerine ışık tutmayı amaçlamaktadır. Çalışma; devlet okullarından iki, özel okullardan da iki yeni İngilizce öğretmenini bir eğitim-öğretim yılını kapsayacak şekilde dört kişilik bir durum analizi biçiminde gerçekleştirilmiştir. Çalşmanın verileri boylamsal bir temelde olmak üzere aylık toplanmıştır. Aday öğretmenlerin deneyimlerinden gerekli ve önemli olan yerler incelenip kodlanmıştır. Bu çalışmada kullanılan kodlama deseni, bütünsel kodlamadır. Çalışmanın veri toplama yöntemleri; yansıtıcı jurnal/günlük, görüşmedir. Gerçekleştirilen çalışmanın sonuçlarına göre, devlet okullarında ve özel okullarda, mesleklerinin birinci yılı içerisinde bulunan yeni İngilizce öğretmenlerinin deneyim ve sorunlarının çevrenin sosyo-ekonomik koşullarının okulları ve eğitim süreçlerini etkileme derecesine göre farklılık gösterdiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the experiences of the first year experiences of novice English teachers in public and private schools on a comparative and longitudinal basis. Since there is almost no literature comparing novice teachers working in private schools and most current studies focus on the first year experiences with the challenges of language teaching of novice teachers, this study- as we stressed above- aims to shed light on the first year experiences of novice English teachers depending on a comparative and longitudinal basis. Covering an educational year (2017-2018), the study was carried out through a case design with four participants, two of whom are from state schools, and the other two of whom are from private schools. The data collection tools of the study are reflective journals and interviews. The data for the study was collected on a longitudinal base and analyzed monthly. Necessary and important excerpts from novice teachers' experiences were investigated and coded. The coding pattern used in the study is the holistic one. The findings of the study revealed that the experiences and challenges of the novice teachers who were within their first year in profession were different to the extent that socio-economic conditions of the regions affected the schools and the pedagogical processes.