The impact of the turbulent and complex environment on the decision making process. A case of Yemeni banking sector
Karmaşık çevrenin karar verme sürecine etkisi. Yemen bankacılık sektörü bir örnektir
- Tez No: 543593
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR EMRE KURTULMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı, çalkantılı ve şiddetli bir çevrenin karar verme yetkisine sahip kimsenin görevlerini tam olarak yerine getirme kabiliyeti üzerindeki etkisinin tespit edilmesidir. Bunun yanı sıra karar merciinin, karar verme aşamasında karmaşık bir savaş ortamında, askeri darbeler, siyasi ve ekonomik istikrarsızlık sebebiyle karşılaşabilecekleri zorluklar vurgulanmıştır. Yemen'in dünyadaki en şiddetli bölgelerden birisi olması nedeniyle, bu çalışmada Yemen'in karar alma süreci ele alınmıştır. Bu doğrultuda konu, karar merciilerinin sorumluluklarını yerine getirebilmelerinin ve kurumlarını yıkımdan kurtarmalarının önününe geçen tüm faktörleri anlamaya çalışarak değerlendirilmiştir. Böyle bir kriz ortamında bankacılık sektörü, çatışan taraflardan tarafsızlığı korumaya çalıştığı için oldukça karmaşık bir olgu olarak kabul edilmektedir.Araştırmacının derinlemesine ele aldığı, konuyu anlamak adına tespit ettiği faktörler, bankacılık sektörünün faaliyetlerini engelleyen ve karar merciilerinin rollerini ortaya koymalarının önüne geçen etkenlerdir. Çalışma aynı zamanda Yemen bankacılık sektöründeki seçkin kişilerin karar alma süreçlerinde karşılaştıkları zorluklara, bu tür normal olmayan durumlarla nasıl başa çıktıklarına, kriz yönetme becerilerine ve kazançlarını en yüksek seviyeye çıkaran kayıplarını en aza indiren kararları alma yeteneklerine dair görüşleri ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify the impact that a turbulent and violent environment can have on the decision-maker's ability to perform his duties to the fullest. As well as to highlight the challenges they may face during the decision-making process in such a complex environment of war, military coups and political and economic instability. The study tackled Yemen's decision-making process as one of the world's most violent regions by trying to understand all the factors that may be causing decision makers to be unable to do their jobs and save their institutions from collapse. The banking sector in such a crisis environment is considered to be a highly complex case as it tries to maintain neutrality from the conflicting parties. This is what the researcher sought to deepen and try to understand by addressing all the factors that might hinder the work of this sector and restrict decision makers from performing their roles. The study also sought to review the views on the difficulties faced by the elite in the Yemeni banking sector during their decision-making process and how they deal with such an abnormal situation and their ability to manage crises and make fateful decisions that maximize their benefits and reduce their losses.