İlkokul ve ortaokullarda yaşanan finansman sorunlarına ilişkin yönetici ve veli görüşleri
School administrators and parental opinions on financing problems in primary and secondary schools
  1. Tez No: 543611
  2. Yazar: MEHMET EMİN KURALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL KAYIKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Türkiye'de temel eğitim, anayasanın 42. Maddesi gereğince ücretsiz bir hak olarak güvence altına alınmıştır. Ancak bu görevi yüklenen devlet, kaynakları merkezi yönetim aracılığıyla aktardığından, okulların birçok ihtiyacı yeterince karşılanamamaktadır. Bu da okul yönetimlerini, farklı yollarla kaynak bulmaya ve bağış almaya yönlendirmektedir. Toplanan bu bağışlar her dönemde, okul yönetimi ile velileri karşı karşıya getirmiştir. Okullardaki finansman sorunları bu araştırmanın yapılmasının en önemli nedenlerinden biridir. Bu araştırma, ilkokul ve ortaokullarda yaşanan finansman sorunlarını yönetici ve veli görüşleri ile ortaya koymak ve elde edilen bulgular eşliğinde öneriler geliştirebilmek amacıyla gerçekleştirilen, nitel bir çalışmadır. Veriler, okul müdürleri ve velilerin görüşlerini daha ayrıntılı olarak ifade edebilmelerine olanak sağlayan nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim (fenomenoloji) çalışması tekniği yoluyla toplanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Antalya ilinde Muratpaşa, Kepez ve Konyaaltı ilçelerinden rastgele seçilmiş on ilkokul ve on ortaokuldaki yöneticiler ve veliler olmak üzere, toplam 40 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada katılımcı görüşleri, araştırmacılar tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla alınmıştır. Görüşme kayıtları metin haline dönüştürüldükten sonra içerik ve doküman analizi yöntemi ile veriler analiz edilmiştir. Elde edilen kavramlardan birbiri ile ilişkili olanlar gruplanarak temalar oluşturulmuştur. Ayrıca okul bütçe raporları incelenerek doküman analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda; okul yöneticilerinin aktarılan kaynak yetersizliği nedeniyle, kaynak arayışına gittiği, bu nedenle eğitime yeterince vakit ayıramadıkları görülmüştür. Bunun yanında finansal kaynak arama etkinlikleri, okul yöneticilerinin yönetsel faaliyetlerini olumsuz etkilediği görülmüştür. Milli Eğitim Bakanlığının okul yöneticilerinden beklentisinin, okulun eğitim öğretim hizmetlerinin sağlıklı bir şekilde müfredat doğrultusunda işleyişini sağlamak olduğu yöneticiler tarafından saptanmıştır. Ancak okulların finansal problemleri nedeniyle, yöneticilerin çoğu zaman, önceliği bu problemlere verdikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In Turkey, basic education is guaranteed as a free right under Article 42 of the constitution. However, many needs of schools can not be met sufficiently since the state loaded this task has been communicating resources through central management. This leads the school administration to find resources in different ways and to receive donations. These donations which collected have brought the school administration and the parents face to face. Financial problems in schools is one of the most important reasons of this research. This research is a qualitative study conducted with the aim of presenting the finance problems in primary and secondary schools with the opinions of managers and parents and developing suggestions in the light of the findings. The data were collected through a phenomenology technique of qualitative research methods which enable the school principals and parents to express their views in more detail. The study group of the research consisted of 40 participants in ten primary schools and ten secondary school administrators and parents from Antalya, Muratpaşa, Kepez and Konyaaltı districts. Participants' opinions were obtained through the semi-structured interview form developed by the researchers. After the interview records were converted into text, the data was analyzed with content and document analysis method. The themes were created by grouping concepts which releated to each other. As a result of the research; due to lack of resources, it has been observed that school administrators have searched for resources and therefore they cannot spend enough time on education. The search activities of financial resources had a negative impact on the managerial activities of the school administrators. It is thought that the expectation of the Ministry of National Education from the school administrators is to ensure the functioning of the school's educational services in a healthy way according to the curriculum. However, due to the financial problems of the schools, it has been observed that managers often give priority to these problems.