Dolaşımlı akışkan yataklı termik santrallerde kömür özelliklerinin santral verimine etkileri
The effects of coal properties on central efficiency in circulated fluid bed thermal power plants
  1. Tez No: 543649
  2. Yazar: İSMAİL ARABACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ABALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Maden Mühendisliği ve Madencilik, Makine Mühendisliği, Energy, Mining Engineering and Mining, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Kaynakları ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Ülkemizde ve dünyada enerji tüketimi sürekli artmaktadır. Artan enerji tüketimini karşılamak için ülkeler mevcut fosil kaynaklarını yüksek verimli sistemlerle enerjiye dönüştürmektedirler. Bu çalışmada ülkemizde rezervi yüksek bir fosil yakıt olan linyitlerin kimyasal özellikleri ve dolaşımlı akışkan yataklı (DAY) santralde enerji üretimi verimliliği analizi yapılmıştır. Çalışmanın ilk kısmında Çanakkale Çan bölgesi linyitlerinin kimyasal özelliklerinin analizi yapılmıştır. Çalışmanın ikinci kısmında Çan linyitlerinin 160x2 MW kapasiteli dolaşımlı akışkan yataklı termik santralde yanma verimi analizi yapılmıştır. Çalışma sonucu ülkemiz linyitlerinin genel özellikleri hakkında bilgi edinilmiştir. Günümüzde linyitlerden en temiz ve verimli şekilde enerji elde etme teknolojisi olan örnek bir DAY santralde verimliliği etkileyen etmenler tespit edilmiştir. DAY santrallerde enerji verimliliğini arttırmak için yapılabilecek işlemler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy consumption in our country and in the world is constantly increasing. To meet the increased energy consumption, countries are converting their existing fossil resources into energy with high efficiency systems. In this study, the chemical properties of lignite, a high reserve fossil fuel in our country, and energy production efficiency analysis in a circulating fluidized bed (DAY) plant were analyzed. In the first part of the study, an analysis of the chemical properties of the lignites of Çanakkale Çan region was made. In the second part of the study, combustion analysis of the lignite of Çan lignite was carried out in a 160x2 MW capacity circulating fluidized bed thermal power plant. We have been informed about the general characteristics of the lignites of our end-of-work country. Factors affecting productivity in a sample DAY power plant, which is the cleanest and most efficient way of obtaining energy from lignites today, have been identified. The operations that can be done to increase energy efficiency in DAY plants have been determined.