Anason (Pimpinella anisum L.) tohumunun yumurtacı tavuklarda verim ve yumurta kalitesi üzerine etkisi
Effect of dietary anise seed (Pimpinella anisum L.) on yield and egg quality of laying hens
- Tez No: 543647
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASUMAN DURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma, farklı düzeylerde anason (Pimpinella anisum L.) tohumunun verim performansı, yumurta iç ve dış kalitesi ve yumurta sarısı kolesterol konsantrasyonu üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma, Temmuz-Eylül 2018 tarihlerinde; Uşak Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Hayvancılık Deneme Ünitesinde yürütülmüştür. Bu kapsamda, 36 haftalık yaştaki 55 adet ticari Lohman kahverengi yumurtacı tavuk kullanılmıştır. Hayvanların karma yemlerine kontrol (0), 1, 5, 10 ve 20 g/kg anason tohumu ilave edilmiştir. Yem kısıtlı (110 g/hayvan ), su ise ad-libitum, olarak verilmiştir. Deneme 8 hafta devam ettirilmiştir. Araştırma sonunda, anason tohumu ilavesiyle yumurtacı tavukların yem tüketimi, yemden yararlanma oranı ve yumurta verimi (adet) bakımından görülen farklılıklar önemli bulunamamıştır (P>0,05). 2, 4, 7 ve 8.
Özet (Çeviri)
In this study was to investigate the effects of dietary Anise (Pimpinella anisum L.) seed on performance, external and interna egg quality and egg yolk cholesterol level of laying hens. The experiment carried out between July and September 2018 at Uşak University Faculty of Agriculture and Natural Sciences Animal Husbandry Testing Unit. As animal material, a total number of fifty-five 36 week old Lohman Brown laying hens were used commercially. Birds were fed basal (commercial) diets supplement with 0 (control), 1, 5, 10 and 20 g/kg Anise seed. Feed was offered limited (110 g/ hen) and water was available ad-libitum. The trial was continued for 8 weeks. At the end of the study, feed intake, feed conversion ratio and egg yield (number) of laying hens parameters were not affected by treatments with the addition of Anise seed (P>0,05).