Ayasofya Müzesi sığ yeriçi yapısal süreksizliklerinin jeofizik yaklaşımlarla araştırılması
Research into shallow underground structural discontinuities in Hagia Sophia Museum with geophysical approach
  1. Tez No: 543657
  2. Yazar: EFECAN BELCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA BEKLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Mühendislik, mimari, konumu ve manevi yönden tarihin en önemli yapılarından biri olarak kabul gören Ayasofya Müzesi süregelen tarihsel süreçte çeşitli yıkım ve deformasyonlara maruz kalmıştır. Bu tez kapsamında yerbilimleri çalışmalarında yüksek hassasiyet ve yüksek çözünürlük anlayışıyla yapılara hasar vermeden uygulanan jeofizik yöntemi Yeraltı Radarı ve lazer mesafe ölçüm çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Ayasofya Müzesi'nde üst galeri katında gerçekleştirilen yeraltı radarı jeofizik yöntemi çalışmaları ile tonozlardaki bozulma, sarkma ve çökmelerin durumu araştırılıp üst galeri katında ki deformasyonların durumu araştırılmıştır. Gerçekleştirilen yeraltı radarı çalışmaları neticesinde bozulma ve sarkmaların durumu genel olarak zemindeki çatlak ve çökmelerle birebir uyum sağladığı anlaşılmıştır. Yapıda tespit edilen en önemli sorunların başında müze galeri katını taşıyan kolonlar arasındaki tonoz yapılarındaki deformasyonlar olduğu sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Accepted as one of the most important historical structures in terms of engineering, architecture, location and spiritual value, Hagia Sophia Museum has been exposed to a variety of destruction and deformation during the ongoing historical process. Within the scope of this thesis, the geophysical methods of Ground-Penetrating Radar (GPR) and laser distance measurement studies, that provide high sensitivity and resolution in earth science studies, were completed without damaging the structure. Ground-Penetrating Radar geophysical methods were used in the upper gallery floor of Hagia Sophia Museum to study the distortion, sagging and collapse status of vaults to research the deformation state of the upper gallery floor. The completed ground-penetrating radar studies showed the distortion and sagging generally complied exactly with the fractures and collapses in the floor. It was concluded that the most important problem identified in the structure was deformation in the vault structures between the load-bearing columns carrying the museum gallery floor.