İstanbul ili Beyoğlu ilçesi örneğinde kentsel aktif ve pasif açık yeşil alan kullanım alanlarının incelenmesi
Examination of the active and passive light green zones in the case of the Beyoğlu district of the İstanbul city
- Tez No: 543661
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET METE TAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Landscape Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
İstanbul kentinin günümüzde aşırı göç alması sebebiyle artan nüfusunun bir sonucu olarak; Kent, Peyzaj, Kentsel Peyzaj Yeşil Alanlar kavramları incelenmeye başlanmıştır. Artan nüfusla mevcut yeşil alanları korumak ve yeni yeşil alanlar, çocuk ve spor alanları oluşturma ihtiyacı duyulmuştur. Kentsel Aktif ve Pasif Yeşil Alanlar kentlilerin rekreasyon ihtiyaçlarını karşılamak için oluşturulmaktadır. Bundan dolayı kent nüfusu da düşünülerek yıllar içinde bir standartta belirlenmek istenmiştir. Ülkemiz de ki standart 3194 sayılı İmar Kanunu ile kişi başına 10 m2 olarak belirtilmiştir. Bu çalışmada İstanbul İli Beyoğlu İlçesinde bulunan aktif ve pasif yeşil alan kullanımlarının incelenmesi sonucu; Beyoğlu ilçesinde bulunan bütün aktif ve pasif yeşil alanlar araştırılmış, yerinde tespit yapılmış, belediyeden alınan envanterlerde birleştirilerek; aktif alanlar ve pasif alanların yeşil alan miktarı hesaplanarak literatür çalışmalarında belirtilen standartlara uygunluğu, yeterlilikleri tartışılıp ortaya çıkan sonuçların değerlendirilmesi sonucu oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Due to the city of Istanbul today taking excessive migration as a result of increasing population; Concepts of Kent, Landscape, Urban Landscape and Green Areas started to be examined. With increasing population, it is necessary to protect existing green areas and create new green areas, children and sports areas. Urban Active and Passive Green Areas are designed to meet urban recreational needs. Therefore, the city population is also considered and it is desired to be determined in a standard over the years. The standard of our country is stated as 10 m2 per person with the standardization law numbered 3194. In this study, usage of active and passive green areas in the Istanbul Province of Beyoğlu is examined; All active and passive green areas in the Beyoğlu district were researched, identified on site, combined into inventory taken from the municipality; the amount of green area of active areas and passive areas is calculated and the conformity with the standards specified in the literature studies is discussed and the results are evaluated.