Üniversitelerin endüstriye dönük etkinliklerinin bölgesel kalkınma açısından değerlendirilmesi (Kayseri ili örneği)
- Tez No: 30680
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL KAVAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, üniversitelerin bölgesel kalkınmadaki rolleri çerçevesinde endüstriye yönelik etkinliklerinden uygulamalı araştırma, yaygın eğitim ve danışmanlık etkinliklerinin yeterliliği ve bu etkinliklerin yeterli düzeyde gerçekleştirilmesini güçleştiriri etkenlere ilişkin olarak öğretim üyelerinin ve işletme yöneticilerinin görüşlerini saptamaktır. Araştırmanın evrenini, Erciyes Üniversitesi'nin endüstri ile ilgili bölümlerinde görevli öğretim üyeleri ile Kayseri Sanayi ve Ticaret Odasına kayıtlı olup 50 ve daha fazla sayıda kişi istihdam eden özel sektör kuru luşlarının yöneticileri oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri alanyazm taraması ve anket uygulamasıyla elde edilmiştir. Bulgular sayı ve yüzde dağılımları ile özetlenmiştir. Araştırma bulgularına göre, üniversitelerin endüstriye yönelik etkinliklerinden“uygulamalı araştırma”ve“yaygın eğitim ”etkinlikleri her iki grup tarafından ağırlıklı olarak“yetersiz”ve“çok yetersiz”olarak değerlendirilmektedir. Endüstri kuruluşlarından gelen talepler üzerine verilen danışmanlık hizmetleri çok yeterli olmamakla birlikte, diğer iki etkinlikle karşılaştırıldığında yeterlilik boyutu daha ağır basmaktadır. Ancak, danışmanlık hizmetleri konusunda her iki grubun görüşleri oldukça farklılık göstermektedir. Bu etkinliklerin daha yeterli düzeyde gerçekleştirilmesini olumsuz yönde etkileyen etkenler arasında her iki kesim tarafından ağırlıklı olarak vurgulanan etkenlerden bazıları şunlardır: (1) Üniversiteler ve endüstri kuruluşları birbirlerini yeterince tanımamakta ve birbMerininolanaklarını bilmemektedirler, (2) Öğretim elemanlarının öğretim yükü ve ek görevleri fazladır, (3) Üniversitelerin endüstriye dönük araştırmalar konusunda yeterince belirgin politikası yoktur, (4) Yöredeki endüstri kuruluşları kararlarını çoğunlukla bilimsel araştırma bulgularına dayandırma gereği duymamaktadırlar, (5) Sanayi işletmelerinin üniversiteden yeterli talepleri yoktur ve gereksinimlerini ortaya koyamakta yetersiz kalmaktadırlar, (6) Üniversite ve sanayi kesimleri arasında iletişim ve bilgi akışını sağlayacak bir kurumun olmaması bu hizmetlerin yerine getirilmesini güçleştirmektedir. Araştırma bulguları üniversitelerimizin daha çok“öğretim”ve“temel bilimsel araştırmalar”gibi klasik üniversite işlevlerini yerine getirdiklerini, diğer rol ve işlevleri yerine getirmekten uzak olduklarını göstermektedir. Bu etkinliklerin yeterliliğini artırmak için yapılan önerilerden bazıları şunlardır: (1) Her iki kesim arasında iletişim ve işbirliğinin geliş tirecek merkezler oluşturulmalıdır, (2) Endüstriyel kuruluşların yasayla kazançlarının belirli bir bölümünü işgörenlerin sürekli eğitimine harca mak zorunluluğu getirilmeli ve böylece sanayi-eğitim işbirliği için zemin oluşturulmalıdır, (3) Öğretim elemanlarının ders yüklerinin azaltılması için gerekli önlemler alınmalıdır, (4) Bu etkinlikler gönüllü hizmetler olmaktan çıkarılarak üniversite yönetimlerinin temel sorumlulukları haline getirilmelidir, (5) Üniversiteler endüstri kuruluşlarında çalışanlara yönelik olarak düzenledikleri yaygın eğitim etkinliklerini belli bir belgeye (diploma, sertifika vb.) dayandırmalıdırlar, (6) Üniversitelerin lisansüstü programları endüstriyel sorunların çözümüyle ve teknolojilerin geliştirilmesi ile İlişkilendirlmelidir. ii
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is to identify the views of university faculty and industrial managers about the adequacy of universities'“applied research”,“extended (non-formal) education”and“counselling”services in terms of their roles in regional development, and the factors raising difficulties in fulfilling these services more adequately. Research population includes the faculty of different departments at Erciyes University related to industrial affairs and the managers of private sector firms employing 50 or more people and being registered in the Chamber of Kayseri Industry and Trade. The data was collected from the related literature and administration of a questionnaire. The findings are summarised as percentages and frequencies. According to the findings, faculty and the managers find“applied research”and“extended education”services as“inadequate”and“very inadequate”. The counselling services given due to demands from industry are inadequate, but compared with the other two services, the rate of adequacy is quiet high, but the staff and the managers' views are quite different. Some of the factors which are mostly emphasized by both groups as difficulty-raising factors, are as follows: (1) University and industry do not know each other and are ignorant of each other's faculties, (2) the teaching load of the staff is very high, (3) Universities do not have clear enough policies related to research towards industry, (4) The industrial organisations in the region do not consider it necessary to base their iiidecisions on the findings of scientific researches, (5) Industrial organisations do not have enough demand from the university and are not able to define their needs and (6) the lack of an organisation which is able to provide communication and flow of information between university and industry affects the fulfilment of these services negatively. Research findings show that our universities perform the classical functions of the universities such as“teaching”and“basic researches”and are far from performing other functions and roles adequately. Some of the suggestions made to increase the adequacy of these activities are as follows: (1) Centres which will be able to develop communication and co-operation between both parts should be established, (2) Through legal regulations, industrial organisations should be obliged to spend a certain amount of their income on the continuous education of their employees, so that an atmosphere can be formed for industry and education co-operation, (3) Necessary measures should be taken to decrease the teaching load of the staff, (4) These activities should not be voluntary, but basic responsibilities of the university administration, (5) Extended educational activities arranged by the university should be based on a certificate system and (6) post-graduate studies should be related to the solutions of industrial problems and the development of new technologies. IV