Teknoparklar ve ülkemiz için bir model önerisi
  1. Tez No: 30859
  2. Yazar: MUAZZEZ BABACAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Ülkemiz için oldukça yeni bir konu olan Teknoparklar, son otuz yıl içinde birçok ülkede yeniliğe dayalı kalkınma ve büyüme araçları olarak benimsenmiştir.Farklı ülkelerdeki uygulama biçimleri nedeniyle bilim parkı.araştırma parkı.teknoloji parkı.yenilik merkezi gibi değişik adlar alan teknoparkların temel felsefesi bilimsel ve teknolojik araştırmalar yoluyla yeni teknoloji firmalarının doğuşunu sağlamaktır. Genç girişimci ve firmalara finansal, teknik ve akademik yönden destek veren teknoparklar, üniversite-endüstri işbirliğinin de en somut görünümünü vermektedir. Teknoparkları bilgi toplumlarının işletme tipleri oîarak görmek mümkündür. Ancak gelişme yolundaki ülkeler için öncelikle bölgesel kalkınma ve rekabet gücü kazanma amacı güdülmektedir. Ülkemizde de aynı amaçla Ankara ve İstanbul'da iki teknoloji merkezi kurulmuştur. Çalışmamızda yer alan orijinal araştırma verilerine göre öncelikle yaratıcılığa prim, bilime önem veren zihniyetin yerleşmesi önkoşuldur. Henüz bir bilim ve teknoloji politikası olmayan Türkiye'de teknoparkların yaygınlaşması için öncelikle temel eğitim ve yüksek öğrenimin sorunlarının çözülmesi gerekmektedir. Teknoparkların bu bağlamda kurulacak bir bilim ve teknoloji bakanlığı içinde örgütlenmesi öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Technoparks which are highly new subject for our country have been adopted as means of development and growth based on innovation in lots of countries within last thirty years. They are called as science park, research park, technology park, innovation center, because of application ways in different countries. The main philosophy of them is to arise new technological firms through scientific and technological research. Technoparks which give support to young enterprises and firms in point of financial, technical and academical are the concrete samples of the cooperation of university and industry.lt is possible to see technoparks as management types of information societies. However, it has been goal of gaining the power of regional development and competition for developing countries. Two centers of developing technology, have been set up with the same purpose in Ankara and İstanbul. First of all, the idea which gives credit to the creativity and importance to science is precondition according to the research findings in our study. First, it is required the questions of basic education and higher education are to be solved in order to enlarge the technoparks in Turkey which has not a policy of science and technology yet. The organization of technoparks in the Ministry of Science and Technology which will set up within this context has being proposed.