Pediatrik tonsillektomide dört farklı tekniğin karşılaştırılması
Comparison of four different techniques in pediatric tonsillectomy
  1. Tez No: 543678
  2. Yazar: SERVET ERDEMES
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER ŞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Tonsillektomi kulak burun boğaz servislerinin ve doktorlarının en sık uyguladıkları ameliyatların başında gelmektedir. Bu operasyonda birbirinden farklı yöntemler ve cerrahi aletler kullanılabilmektedir. Bu çalışmamızda uygulanan tonsillektomi yöntemlerinin operasyon süreleri, postoperatif tam iyileşme süresi, intraoperatif kanama, postoperatif komplikasyon, postoperatif ağrı gibi birçok yönden birbiriyle karşılaştırdık. En ideal olan tonsillektomi tekniğini tespit etmeyi amaçladık. Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Polikliniğinde 1 ocak 2017 ile 31 temmuz 2018 tarihleri arasında tonsillektomi ameliyatı uygulanan 160 pediatrik hastadan oluşan bir gruba randomize çalışması yapılması amaçlandı. Tüm hastaların rutin anamnezleri alınarak fizik muayenesi yapılıp kaydedildi. Çalışmaya alınan tüm hastalar randomize olarak 4 gruba (soğuk diseksiyon, bipolar koter, koblatör ve termal welding) ayrıldı. Ameliyat süresi, ameliyat esnasındaki kan kaybı ve postoperatif komplikasyonlar kaydedildi. On gün süresince vizüel analog skala kullanılarak hastalara ve ebeveynlerine sorarak ağrı skorlamaları yapıldı. Hasta/hasta yakınlarından analjezik kullanımını kaydetmeleri istendi. Çalışma sonucunda termal welding ile yapılan operasyonlar diğer tekniklere göre daha hızlı olduğu saptandı ve daha az kanama ve ağrıya yol açtığı tespit edildi. Koblatör tekniğinin bipolar kotere oranla daha az, soğuk diseksiyon tekniklerine göre daha fazla ağrı oluşturduğu saptandı. Koblatör tekniğinin postoperatif tam iyileşme süreleri yönünden bipolar kotere yakın ama termal welding ve soğuk teknikten daha uzun olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Tonsillectomy is one of the most common operations performed by otorhinolaryngologists. In this operation, different methods and surgical instruments can be used. In this study, we compared the operation time of tonsillectomy procedures, postoperative full recovery time, intraoperative bleeding, postoperative complication, postoperative pain. We aimed to determine the most ideal tonsillectomy technique. Harran University Faculty of Medicine, From January 1, 2017 to July 31, 2018, a randomized study was performed on 160 pediatric patients who underwent tonsillectomy. All patients underwent a physical examination and recorded their routine history. All patients were randomly divided into 4 groups (cold dissection, bipolar cautery, coblator and thermal welding). Duration of operation, blood loss during surgery and postoperative complications were recorded. Pain scores were applied to the patients and their parents using visual analog scale for ten days. Patient / patient relatives were asked to record the use of analgesics. As a result of the study, thermal welding operations were found to be faster than other techniques and it caused less bleeding and pain. It was found that the coblator technique was less painful than bipolar cautery and more pain than cold dissection techniques. It was seen that the coblator technique was close to the bipolar level in terms of postoperative full recovery times but longer than thermal welding and cold technique.