Obez bireylerde sosyal medya bağımlılığı sıklığı
The frequency of social media addiction in obese individuals
- Tez No: 543679
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK AYPAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Günümüzde internetin ve akıllı telefonların yaygınlaşması sonucu sosyal medya kullanımı hızla artmaktadır. Bu yoğun kullanım, problemli kullanım ve sosyal medya bağımlılığını gündeme getirmiştir. Yapılan araştırmalar incelendiğinde sosyal medya bağımlılığının fiziksel ve ruhsal bir çok hastalık açısından risk oluşturduğu iddia edilmektedir. Biz de bu çalışmamızda obez bireylerde sosyal medya bağımlılığı sıklığını öğrenmeyi amaçlamaktayız. Bu araştırma; 3 aylık dönemde, diyet polikliniğine başvuran 18 yaşını doldurmuş yetişkin bireylerin obezite ve sosyal medya bağımlılığı sıklığını araştıran kesitsel tipte, tanımlayıcı, analitik özellikleri olan bir araştırmadır. Katılımcıların değerlendirilmesinde; sosyal medya bağımlılığı ölçütü, beden kitle indeksi(BKİ) ve demografik bilgiler(yaş, cinsiyet) kullanılmıştır. Araştırmaya 55'i erkek, 124'ü kadın olmak üzere toplam 179 kişi katılmıştır. Katılımcıların sosyal medya bağımlılığı puan ortalaması, az bağımlılığa karşılık gelen 76,67 olarak bulunmuştur. Sosyal medya bağımlılığı sıklığı; kadınlarda %45,2, erkeklerde %47,3, obez bireylerde %48, toplamda %45,8 bulunmuştur. Karşılaştırmalı analizler sonucunda sosyal medya bağımlılığının; cinsiyet ve BKİ grupları ile istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkisi bulunmadığı görülmüştür. Fakat, BKİ ile sosyal medya bağımlılık puanları arasında düşük düzeyde pozitif yönlü bir korelasyon bulunmaktadır(r=0,052; p>0,05). Yaş grubu ve sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişki incelendiğinde ise, 45 yaş altında bulunan katılımcıların %50'sinin, 45 yaş ve üzerinde bulunan katılımcıların %31,7'sinin sosyal medya bağımlısı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the use of social media is increasing rapidly as a result of the widespread use of internet and smart phones. This intensive use has raised problematic use and social media addiction. When the researches are examined, it is claimed that social media addiction constitutes a risk for many physical and mental diseases. In this study, we aim to learn the frequency of social media addiction in obese individuals. This research; In a 3-month period, it was a cross-sectional, descriptive, analytical study investigating the prevalence of obesity and social media addiction among adult individuals aged older than 18 years who applied to the dietary clinic. In the evaluation of the participants; social media addiction scale, body mass index (bmi) and demographic informations (age, gender) were used. A total of 179 people, 55 male and 124 female, participated in the study. The average social media addiction score of the participants was found to be 76.67, which corresponds to low addiction. The frequency of social media addiction; 45.2% in women, 47.3% in men, 48% in obese individuals and 45.8% in total. As a result of comparative analysis; there was no statistically significant relationship between social media addiction and gender and BKİ groups. But, there is a weak positive correlation between bmi and social media addiction scores. When the relationship between age group and social media addiction was examined, it was determined that 50% of the participants under 45 years of age and 31.7% of the participants aged 45 and over were social media addicts.