Ceylanpınar tarım işletmelerinde kullanılan centerpivot sulama sistemlerinin performanslarının değerlendirilmesi
Evaluation of the performance of central pivot irrigation systems used in ceylanpinar agricultural enterprises
  1. Tez No: 543681
  2. Yazar: ERCAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ FUAT TARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma, Ceylanpınar Tarım İşletmeleri Gökçayır bölgesinde 2017-2018 yıllarında yürütülmüştür. Center pivot sulama sistemlerini performans değerlendirilmesi belirlemek amacıyla yürütülen bu çalışmada 15 adet center pivot sulama sistemi izlenmiş ve değerlendirilmiştir. Araştırma mısır ve buğday bitkisinin ekili olduğu arazide yürütülmüştür Kullanılan center pivot (döngüsel hareketli) sulama sistemleri farklı uzunluklarda olup 285 m ile 402 m arasında değişmektedir. Aynı zaman da span uzunlukları da 54 m ile 55 m arasında, span sayısı 5, 6 ve 7 adet arasında değişmektedir. İncelenen sistemlerin çalışma modları %6 ve %10 arasındadır. Buğday bitkisine sezonluk uygulanan ortalama su miktarı 270.3 mm ile 857.2 mm arasında değiştiği gözlemlenmiştir. Mısır bitkisine ise 532 mm ile 840 mm arasında sulama suyu uygulandığı saptanmıştır. Yüzey akışların ortaya çıktığı ve düşük basınçla sistemlerin çalıştırması sonucu bitki boyların da dalgalanma olduğu gözlemlenmiştir. Yapılan infiltrasyon testiyle bölgede araştırma alanının infiltrasyon hızları ve yüzey akışlar belirlenmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucun da, yapılan sulamalara dair su uygulama üniformitesi (CU) ve su dağılım türdeşliği (DU) belirlenmiştir. Değerlerin, CU %72.1 ile %93.7, DU %53.4 ile %88.9 arasında değiştiği belirlenmiştir. Homojen bir sulama için istenilen düzey de bir performans sergilenmediği belirlenmiş ve bazı sulamaların su dağılımında istenilen eş su dağılımı elde edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Ceylanpınar Agricultural Enterprises Directorate in the Gökçayır region in 2017-2018. In order to determine performance evaluation of center pivot irrigation systems, 15 center pivot irrigation systems were monitored and evaluated in this study. Corn and wheat crops are also studied in the research. It was observed that the average amount of water applied to the wheat plant in the season varies between 270.3 mm and 857.2 mm. The center pivot irrigation systems used are in different lengths ranging from 285 m to 402 m. At the same time, span lengths vary between 54 m and 55 m and their number varies between 5,6 and 7 units. The operating modes of the systems studied are between 6% and 10%. It has been observed that the fluctuations in the plant lengths have occurred as a result of the surface flows and low-pressure systems. The surface flow was determined by the water permeability of the soil in the area by the infiltration test. As a result of the regulations, the water application uniformity (CU) and water distribution specimenity (DU) were determined. It was determined that CU changed between 72.1% and 93.7% and between DU 53% and 88.9%. The desired level of homogeneous irrigation was not observed. It has been determined that there is no performance at the desired level for homogeneous irrigation and the desired water distribution in the water distribution of some irrigation has not been achieved.