Otizm spektrum bozukluğundan etkilenmiş bireylerin (13-18 yaş) motor performans, fiziksel uygunluk ve yaşam kalitelerinin incelenmesi
Examination of motor performance, physical fitness and life qualities of individuals (13-18 years old) with autism spectrum disorder
- Tez No: 543680
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKER YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Otizm spektrum bozukluğu (OSB) olan bireyler sosyal etkileşim ve iletişimde sınırlılıklar sergilemekte, tekrarlı-yineleyici davranış örüntülerine sahip olmakta ve bu özellikleri yaşamın diğer alanlarını da olumsuz etkileyebilmektedir. Bu çalışmanın amacı, OSB olan bireylerin, OSB'den etkilenme dereceleri ile motor beceri, fiziksel uygunluk, yaşam kalitesi ve günlük yaşam aktivitelerindeki bağımsızlık (GYAB) düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmaya; yaşları 13-18 arasında olan, OSB tanısı almış 31 birey katılmıştır. Katılımcıların OSB'den etkilenme dereceleri ile motor beceri, fiziksel uygunluk, GYAB ve yaşam kalitesi düzeylerini belirlemek için sırasıyla Gilliam Otistik Bozukluk Derecelendirme Ölçeği 2 – Türkçe Versiyonu, Bruininks-Oseretsky Motor Yeterlik Testi 2, Brockport Fiziksel Uygunluk Testi, Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği ve Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen veriler Pearson Korelasyon Analizi, Kısmi Korelasyon Analizi ve Bağımsız Gruplar İçin T-Testi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Individuals with Autism Spectrum Disorder (ASD) reveal limitations in social interation and communication, and they have repetitive behavioral patterns and these characteristics of the individual affect the other areas of life negatively as well. This study aims to examine the relationship between ASD severity and motor skills, physical fitness, life quality and independence in daily living skills (IDLS) levels of individuals with ASD. Participants of the study were 31 individuals who aged between 13 to 18 and diagnosed with ASD. In order to identify ASD severities, and motor skills, physical fitness, IDLS and daily life quality levels of participants, Turkish version of Gilliam Autism Rating Scale-2, Bruininks-Oseretsky Motor Proficiency Test 2, Brockport Physical Fitness Test, Functional Independence Measure and Pediatric Quality of Life Inventory for Children were used respectively. The data gathered from the study were analyzed through Pearson Correlation, Partial Correlation, and Independent Samples T-Test.