Parsiyel hepatektomi yapılan sıçanlarda sarımsağın oksidatif hasar ve karaciğer rejenerasyonu üzerine olan etkileri
Impact of allyl disulfide on oxidative damage and liver regeneration in an experimental hepatectomy model
- Tez No: 543687
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM AKÇAKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Gastroenteroloji, Genel Cerrahi, Nutrition and Dietetics, Gastroenterology, General Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada sıçanlarda in vivo olarak majör hepatektomi modeli oluşturuldu. Doku hasarı ve sarımsak ekstrelerinin proliferasyon, doku rejenerasyonu ve oksidatif hasar üzerine olan etkilerinin deneysel olarak araştırılması hedeflendi. Çalışmada ağırlıkları 200-250 gram arasında değişen 24 adet dişi Wistar albino rat kullanıldı. Birinci grup ratlar ameliyattan 7 gün önce standart sanayi yemi ve su ile beslendi. Ameliyat günüketamin hidroklorür ve ksilazin hidroklorit ile anesteziyi takiben, batın orta hatta yapılan 3 cm' lik bir insizyon ile laparatomi yapıldı. Karaciğer anatomisi ortaya konup batın kapatıldı. Ameliyat sonlandırıldı ve postop 7 gün beslendi. İkinci Grup ratlarda laparatomi yapıldı. Sıçanlara majör karaciğer rezeksiyonu yapıldı. Denekler ameliyat sonrası 7 gün boyunca standart sanayi yemi ve su ile beslendi ve postop takibi yapıldı. Üçüncü Grup ratlar ameliyat öncesi dönemde 7 gün boyunca standart sanayi yemi ve 30 mikrogram/kg/gün sarımsak ekstresi ile gavaj yoluyla beslendi, ameliyat günü majör hepatektomi yapıldı ve postop 7 gün boyunca sarımsak ile beslenmesine devam edildi.Tüm ratlar ilk ameliyattan 7 gün sonra sakrifiye edildi. Biyokimyasal testler için (SGOT, SGPT, bilirubin, CRP, MDA) kan örneği alındı. Histopatolojik inceleme, histolojik parametreler ve MDA analizi için karaciğer doku örnekleri alındı.Karaciğer dokusunda ve kanda oksidatif hasar MDA düzeyleri ile değerlendirildi. Karaciğer fonksiyonu serumda KCFT ile değerlendirildi. Doku proliferasyonuve rejenerasyonu karaciğer dokusunda immun histokimyasal yöntem ve elektron mikroskobu ile değerlendirildi. Yapılan istatistik analizleri sonucunda sıçanlarda majör hepatektomi sonrası sarımsak kullanımının karaciğer rejenerasyonu, proliferasyonu ve oksidatif hasar üzerine olumlu etkisi olduğu görüldü .
Özet (Çeviri)
In this experimentaşl study a major hepatectomy model of rat created in vivo. Tissu damage and the effect of garlic extract on proliferation, tissue regeneration and oxidative damage have been aimed to invastigate experimentally. Twenty four female Wistar albino rats, weighted between 200-250 grams, were used in the study. First grup rats were fed with standard industrial food for seven days before surgery. After anesthesia with ketamine hydrochloride and xylazine hydrochloride, a-3 cm midline ventral incision were done and laparotomy was performed. Anatomy of the liver revealed and abdomen was closed. Operation was terminated and rats were fed postoperative 7 days. Laparotomy was performed in 2. grup of rats. Major liver resection was performed. Subjects were fed with standard industrial food and water for 7 days and postoperative follow up was done. Third grup of rats were fed 7 days prior to surgery with standard industrial food and 30 microgram/kg/days of garlic extract by gavage,major liver resection was performed on the day of surgery and feeding was continued with garlic extract for postoperatve 7 days. All rats were sacrificed 7 days after the first surgery. Blood samples were taken for biochemical test( SGOT, SGPT, Bilirubin, CRP, MDA). Liver tissue samples were taken for histopathological examination, histological parameters and MDA analysis.The level of oxidative damage in blood and liver tissue were assessed by MDA. Liver functions were assessed by liver function test. Proliferation and regeneration of tissue were assessed in liver tissue by immunohistochemicalmethod and electronmicroscopy. As a result of the statistical analysis, garlic extract had a positive effect on liver regeneration, proliferation and oxidative stres in rats after major hepatectomy.