Sıçanlarda parsiyel hepatektomi sonrasında siklosporinin hepatosit proliferasyonu üzerine etkisi
- Tez No: 815390
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ONAT ARINÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Sıçanlarda yapılan parsiyel karaciğer rezeksiyonlarında ameliyat öncesi ve ameliyat sırasında siklosporin verilmesi hepatosit proliferasyonunu stimüle etmektedir. Bu çalışmada immunosupresiv bir ajan olan siklosporinin, parsiyel karaciğer rezeksiyonu uygulanan deneklerde, hepatositler üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Siklosporinin hepatositlerdeki mitotik aktiviteyi uyararak, karaciğerdeki rejenerasyonu arttırdığı saptanmıştır. Histopatolojik değerlendirmede hepatositlerin mitotik aktivitelerinin arttığı nukleouslarının irileştiği ve birden fazla, nukleolus içerdikleri gözlenmiştir. Bu bulgular siklosporinin hepatositlerde proliferasyonu uyardığını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Administration of cyclosporine before and during partial liver resections in rats stimulates hepatocyte proliferation. In this study, the effect of cyclosporine, an immunosuppressive agent, on hepatocytes in subjects undergoing partial liver resection was investigated. It has been determined that cyclosporine increases regeneration in the liver by stimulating mitotic activity in hepatocytes. In histopathological evaluation, it was observed that the mitotic activities of hepatocytes increased, their nuclei became larger, and they contained more than one nucleolus. These findings suggest that cyclosporine stimulates proliferation in hepatocytes.