Evlilik doyumunun doğum yapma korkusu üzerine etkisi
The effect of marriage satisfaction on fear of giving birth
- Tez No: 543708
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKBEN HIZLI SAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Gebelik dönemi; kadınların psikososyal ve fizyolojik bağlamda birçok değişiklik yaşadığı ve ilişkili olarak kaygı, stres ve korku gibi duyguların eşlik ettiği bir dönem olarak tanımlanabilmektedir. Bu dönemde, gebe kadınlarda en sık görülen durumlardan birinin doğum korkusu olduğu bilinmektedir. Çalışma gebe kadınlardaki doğum korkusu ile evlilik doyumu arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya, gebelik dönemlerinin üçüncü trimesterlerinde olan 81 kadın katılımcı dahil edilmiştir. Veriler, 'Evlilik Yaşam Ölçeği' ve 'Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği (W-DEQ) A versiyonu' ölçekleri ile toplanmıştır. Araştırmaya katılan gebe bireylerin yaş ortalamasının 30, gebelik haftasının ortalama 34 ve yaklaşık %50'sinin ilk gebeliği olduğu ve daha önce çocuk sahibi olmadıkları belirlenmiştir. Katılımcıların Evlilik Yaşam Ölçeği puan ortalaması 40,6, W-DEQ puan ortalaması ise 50'dir. Araştırmanın asıl bulgusu gebe kadınların evlilik doyumu ile doğum korkusu arasında ters yönde bir ilişki bulunmasıdır. Bununla birlikte, 30 yaş altındaki gebe kadınların evlilik doyumunun daha fazla, doğum korkusunun ise daha az olduğu, toplam gebelik ve çocuk sayısı arttıkça evlilik doyumunun azaldığı saptanmıştır. Bu çalışmada, evlilik doyumu yüksek olan gebe kadınların doğum korkusunun daha düşük olduğu bulunmuştur. Araştırmanın sonuçlarına dayanarak, gebe bireylerdeki doğum korkusunu azaltmak için gebe kadınların eşlerinin doğum sürecine dahil edildiği müdahale planlarının geliştirilmesinin faydalı bir yöntem olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Pregnancy is as a period in which women experience psychosocial and physiological changes accompanied by anxiety, stress, and fear. It is known that in this period, the fear of childbirth is one of the most prominent condition. This study aimed to examine whether there would be a relationship between the fear of childbirth and marital satisfaction. 81 women who were in the third trimester of their pregnancy were included in this study. Data was collected through 'Marital Life Scale' and 'The Wijma Delivery Expectancy/Experience Questionnaire (W-DEQ)'. The mean age of the participants was 31, the mean pregnancy week was 34, and approximately 50% of the participants were pregnant for the first time and had no children. The mean for Marital Life Scale was 40.6, and for W-DEQ was 50. The main finding was that there was a negatively significant relationship between marital satisfaction and the fear of childbirth. Additionally, it was found that participants who under the age of 31 had greater marital satisfaction and were less fearful of childbirth. And, as the total number of pregnancy and children in the family increased, marital satisfaction decreased. This study showed that the pregnant women who had greater marital satisfaction feared less from the childbirth. Based on the results of the study, it might be suggested that developing the intervention strategies which integrate the partners into the birth process could be beneficial to reduce the fear of childbirth in the pregnant women.