Ortaokul 6.sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama becerisi ile akademik başarısı arasındaki ilişki
The relation between 6th grade secondary school students' reading skills and their academic success
  1. Tez No: 543717
  2. Yazar: ÜNZİLE BETÜL KARADAYI ATALAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSNİYE MAYADAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul 6.sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama becerisinin akademik başarıya etkisini ve okuduğunu anlama becerisi ile akademik başarının; cinsiyet, anne eğitim düzeyi, baba eğitim düzeyi ile ilişkisi açısından incelemektir. Bu nedenle araştırmada ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Sakarya ili Hendek ilçesinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı 18 ortaokulun 6. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise çeşitli sosyo ekonomik çevrelerden tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilen 264 öğrenci oluştumaktadır. Araştırmada, Haykır (2012) tarafından geliştirilen ve 20 sorudan oluşan“Okuduğunu Anlama Başarı Testi”veri toplama aracı olarak belirlenmiş ve ayrıca araştırmanın yapıldığı okullardan alınan öğrencilerin“Dönem Sonu Ağırlıklı Not Ortalaması”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 16.0 paket programı kullanılmıştır. Öğrencilerin okuduğunu anlama becerisi ile akademik başarısı arasındaki ilişkiyi tespit etmek için Spearman Korelasyon Analizi yapılmış alt problemlerin çözümlenmesinde Mann Whitney U ve Kruskall Wallis H testi yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda, öğrencilerin okuduğunu anlama becerisi ile Akademik başarısı arasında orta düzeyde, anlamlı bir ilişki olduğu (r=,536); öğrencilerin okuduğunu anlama becerisinin cinsiyete göre anlamlı bir farklılık gösterdiği, öğrencilerin akademik başarısının cinsiyete göre anlamlı bir farklılık gösterdiği; öğrencilerin anne eğitim düzeyine göre akademik başarılarının anlamlı bir farklılık gösterdiği, öğrencilerin baba eğitim durumuna göre akademik başarılarının anlamlı bir farklılık gösterdiği; öğrencilerin anne eğitim düzeyine göre okuduğunu anlama becerisinin anlamlı bir farklılık göstermediği, öğrencilerin baba eğitim düzeyine göre okuduğunu anlama becerisinin anlamlı bir farklılık gösterdiği görülmüştür. Araştırmadan elde edilen bulgulara yönelik çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine how reading comprehension skills among 6th grade secondary school students affect academic success and their relation to gender, mother's level of education and father's level of education. For this reason relational screening model has been used in the study. The population of the study are the 6th grade students in the 18 secondary schools run by the Ministry of Education in the district of Hendek, province of Sakarya. 264 students from various socio-economic backgrounds selected using random sampling method make up the samples of the study. A reading comprehension achievement test developed by Haykır (2012) and comprised of 20 questions has been designated as the data collection tool. Additionally, students' end of term cumulative grade point average taken from the schools the study was carried out was used. SPSS 16.0 software package has been used in the analysis of the data. Spearman correlation analysis has been carried out to identify the correlation between students' reading comprehension skills and their level of academic success, Mann Whitney U and Kruskall Wallis H tests have been applied in the analysis of the sub problems. The results of the research show; a moderate degree of significant correlation(r=,536) between students' reading comprehension skills and their level of academic success, a significant variation in reading comprehension skills between genders, a significant variation in student's academic success relative to mother's level of education, a significant variation in student's academic success relative to father's level of education, no significant variation in students' reading comprehension skills relative to mother's level of education, a significant variation in students' reading comprehension skills relative to father's level of education In the study, various suggestions have been made in consideration of the findings.