Pes planuslu bireylerde atletik bantlamanın alt ekstremite performansı ve denge üzerine etkisi
The effect of athletic taping on lower extremity performance and balance in individuals with pes planus
- Tez No: 543716
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL DEMİRDEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı pes planuslu bireylerde atletik bantlamanın alt ekstremite performansı ve denge üzerine etkilerini araştırmak, elde edilecek sonuçlar ışığında bu alandaki rehabilitasyon programlarına katkı sağlamak ve bu konudaki araştırmacılara yol göstermekti. Çalışmaya, uygulanacak testleri tamamlayabilecek zihinsel ve fiziksel aktivite düzeyinde, pes planusu olan sağlıklı ve genç erişkin 56 birey dahil edildi. Bireylerin özgeçmişleri, soygeçmişleri, varsa geçirdikleri alt ekstremite cerrahileri ve hastalıkları kaydedildi. Pes planus değerlendirmesi için; naviküler düşme testi, subtalar açı ölçümü, Ayak Postur İndeksi uygulandı. Bireylerin ağrı ve fonksiyonel durumlarının belirlenmesi için Ayak Fonksiyon İndeksi anketi dolduruldu. Alt ekstremite performans değerlendirilmesinde; kuvvet ve kassal endurans için bilateral squat ve parmak ucu yükselme testi, hız değerlendirmesi için 10 metre yürüme testi, çeviklik değerlendirmesi için mekik koşu testi, güç için dikey sıçrama testi kullanıldı. Bireylerin fonksiyonel mobilite seviyeleri zamanlı kalk ve yürü testi ile ölçüldü. Denge değerlendirmesinde Tecnobody Prokin İzokinetik Denge Sistemi ile stabilite limitleri ve postüral salınımlar belirlendi. Pes planuslu bireylerin alt ekstremite performansları kaydedildi, daha sonra destekleyici bantlama uygulaması yapılarak performans testleri tekrarlandı. Bireylerin bantlama öncesi ve destekleyici bantlama sonrası test sonuçları karşılaştırıldı. Ayrıca pes planusu olmayan bireylere de alt ekstremite performans testleri uygulandı ve sonuçlar çalışma grubunun sonuçlarıyla karşılaştırıldı. Çalışmaya katılan pes planuslu bireylerin yaş ortalaması 21.49±2.28 yıl, kontrol grubundaki bireylerin yaş ortalaması 19.90±2.28 yıl idi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of athletic taping on lower extremity performance and balance in individuals with pes planus, to contribute to the rehabilitation programs in this field and to guide the researchers. The study included 56 healthy and young adults with pes planus at the level of mental and physical activity who were able to complete the tests. Past history, family history, lower extremity surgeries and diseases were recorded. For the evaluation of pes planus; navicular drop test, subtalar angle measurement, Foot Posture İndex were applied. Foot Function İndex was completed to determine the pain and functional status of the individuals. In the evaluation of lower extremity performance; bilateral squat and heel rise test for strength and muscular endurance, 10 meter walking test for speed, shuttle run test for agility, and vertical jump test for power were used. The functional mobility level of the subjects were measured by Timed Up and Go test. Stability limits and postural swings were determined by the Tecnobody Prokin Isokinetic Balance System. The lower extremity performances of the individuals with pes planus were recorded, then the performance tests were repeated with supportive taping. Test results of the individuals before and after taping were compared. In addition, lower extremity performance tests were applied to the healthy individuals and the results were compared with study group. The mean age of the subjects with pes planus was 21.49±2.28 years and the mean age of the control group was 19.90±2.28 years (p>0.05).