Kademeli olarak artan ve azalan kuvvetlerin kök rezorpsiyonuna etkilerinin mikro-bilgisayarlı tomografi ile kıyaslanması
Comparison of the effects of gradually increasing and decreasing forces on root resorption by micro-computed tomography
- Tez No: 543731
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKIN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı, üst birinci premolar dişlerine bir tarafta kademeli olarak artan, diğer tarafta ise kademeli olarak azalan kuvvetler uygulanan hastalarda meydana gelen kök yüzey rezorpsiyonu miktarlarının mikro-bilgisayarlı tomografi cihazı ile karşılaştırılmasıdır. Çalışmamıza 14-24 nolu dişlerinin çekim endikasyonu bulunan, 12-16 yaş aralığında, 14 hasta dahil edilmiştir. Kuvvet uygulaması için dişlere palatinal yönlü tipping hareketi yaptıracak özgün bir aparey tasarımı kullanılmıştır. Toplamda 9 hafta boyunca her 3 haftada bir kuvvet değişikliği yapılarak artan ve azalan kuvvetler uygulanmış ve bu sürecin sonunda dişler çekilmiştir. Sonrasında çekilen dişlerden mikro-bilgisayarlı tomografi (Scanco Medical µCT 50, Bassersdorf, Switzerland) görüntüleri alınmış ve Mimics bilgisayar yazılımı (Materialise NV, Leuven, Belgium) kullanılarak rezorpsiyon kraterlerinin hacimleri hesaplanmıştır. Çalışmada ayrıca diş hareketi miktarları da karşılaştırılmıştır. Bu çalışmada Shapiro Wilk, Anova, Kruskal Wallis ve Mann Whitney-U testlerinden yararlanılmıştır. Çalışmamızın sonucunda, artan kuvvet grubunda anlamlı derecede fazla diş hareketi olduğu tespit edilmiştir. Horizontal olarak incelendiğinde her iki grupta da lingual bölgede bukkal bölgeye göre daha fazla rezorpsiyon görülmüştür. Vertikal olarak incelendiğinde her iki grupta da en yüksek rezorpsiyon miktarı sırasıyla apikal ve servikal üçlüde görülürken, en düşük rezorpsiyon orta üçlüde görülmüştür. Artan kuvvet grubu için en yüksek rezorpsiyon SL bölgesinde görülürken, azalan kuvvet grubunda AB bölgesinde görülmüştür. Bu bulgular genel olarak kontrolsüz tipping hareketinin kök üzerinde oluşturduğu periodontal sıkışma bölgeleriyle uyumludur. Sonuç olarak toplam kök hacmi değerlendirildiğinde azalan kuvvet grubundaki rezorpsiyon miktarı daha yüksek bulunmuştur fakat bu fark istatistiksel olarak anlamlı düzeyde değildir. Çalışmanın geneli değerlendirildiğinde artan kuvvetlerin sebep olduğu kök rezorpsiyonu miktarı daha düşük olduğu halde diş hareketi miktarı daha yüksek olduğu için azalan kuvvetlere göre daha avantajlı olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the amount of root resorption of upper first premolars in the patients treated with gradually decreasing forces on one side, and gradually increasing forces on the other side, with a microcomputed tomography device. Our study includes 14 patients aged betweed 12-16 who are indicated for both upper first premolars extraction. For the application of force, an original appliance design is used to provide palatinal tipping movement to the teeth. For a total of 9 weeks, accordingly a force increase or decrease was made every 3 weeks. Then, micro-computed tomography (Scanco Medical venCT 50, Bassersdorf, Switzerland) images were taken from the extracted teeth and the volumes of resorption craters were calculated using Mimics software (Materialize NV, Leuven, Belgium). In the study, the amount of tooth movement for both sides were also compared. For statistical analysis, Shapiro Wilk, Anova, Kruskal Wallis and Mann Whitney-U tests were used in this study. As a result of our study, it was determined that the amount of tooth movement in the increasing force group was significantly higher. When examined horizontally, both groups had more resorption in the lingual region than buccal region. The highest rate of resorption in both groups was seen in the apical and cervical thirds of the roots, while the lowest resorption was seen in the middle third. The highest resorption was found in the cervico-lingual region for the increasing force group and in the apico-buccal region for the decreasing force group. These findings are generally consistent with the periodontal stress zones formed by uncontrolled tipping movement of the root. In conclusion, when the total root volume was taken into consideration, the amount of resorption in the decreasing force group was found to be higher but this difference was not statistically significant. When the overall study is evaluated, it is seen that although the amount of root resorption caused by the increasing forces is lower, it is more advantageous than the decreasing forces since the amount of tooth movement is higher.