Cumhuriyet Dönemi'nde iktisadi açıdan İstanbul-Ankara çekişmesi(1923-1939)
The Istanbul-Ankara conflict (1923-1939) in terms of the economy of the republican period
- Tez No: 543746
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KARAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 484
Özet
Bu tezin amacı, Ankara'nın resmi olarak başkent ilan edildiği tarihten, İkinci Dünya Savaşı'nın başladığı 1939 yılına kadar olan dönemde, yeni ulus-devlet ile birlikte başkentlik vasfını yitiren İstanbul'un, iktisadi hayatında meydana gelen değişikliklerin tahlilini yapmaktır. Yeni bir başkent tercihi, yeni devlete yön veren politikalar ile birlikte toplumsal sınıflara ve dolayısıyla iktisadi ve siyasi yapıya da müdahale anlamı taşımaktadır. Cumhuriyet'in başkentlik kararının, toplumsal ve siyasal elitlerin değişmesinden, bölüşüm ilişkilerinin yeniden düzenlenmesine kadar pek çok alanda etkisi görüldüğü bir gerçektir. Bu anlamda 13 Ekim 1923 tarihinde resmi olarak başkentlik vasfını yitiren İstanbul ile yeni devletin gerçekleştirmek istediği modern-ulus devletin kalbi durumundaki Ankara arasında bir çekişme ortaya çıkmaktadır. Erken Cumhuriyet Dönemi'nde eski başkent İstanbul'un temsil ettiği değerler, sahip olduğu tarihi geçmiş ve barındırdığı unsurlar, yeni yönetim tarafından ulaşılmak istenen Anadolu merkezli kalkınma ve modernleşme kararları açısından birer engel olarak görülmektedir. İlgili süreç içerisinde yeni ulus-devletin biçimlendirdiği politikalar sonucunda, İstanbul'un ticari ve iktisadi birikiminden faydalanılamamıştır. İstanbul, ilgili dönem boyunca sadece idari işlevselliğini yitirmekle kalmamış, aynı zamanda iktisadi olarak da gerileyen bir şehre dönüşmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze Ankara from the date it was officially announced as the capital, and Istanbul, which lost its nature of being the capital alongside the new nation state, in the period up to 1939 when World War II began. The choice of a new capital carries the meaning of intervention in social classes and as a result in the economic and political structure as well as the policies that give direction to a new state. The decision of the Republic for the capital is a fact whose effect was seen in many areas, from the changing of the social and political elites up to the reorganization of the distributed relations. In this sense, a conflict emerged between Ankara, situated as the heart of the modern nation state that the new state had wanted to realize, with Istanbul, which had lost the title of capital officially on October 13, 1923. In the Early Republican Period, the values represented by the old capital of Istanbul, its out-dated past, and the elements it hosted were seen as a handicap in terms of the Anatolian-based development and modernization decisions that were desired by the new government. As a result of the policies that the new nation state had formatted within the related processes, the commercial and economic accumulations of Istanbul were unable to be benefitted from. Istanbul not only lost its administrative functionality during this related period; at the same time it also transformed into a regressed city economically.