Hepatit C virüs enfeksiyonu olan hastalarda viremi tespitinde anti-HCV S/CO değeri araştırılması
Investigation of anti-HCV S/CO value in detecting viremia in patients with hepatitis c virus infection
- Tez No: 543751
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RIZA ADALETİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Hepatit C virüsü enfeksiyonlarının laboratuvar tanısında anti-HCV testleri ve HCV RNA testleri kullanılmaktadır. Anti-HCV testleri düşük maliyetli ve duyarlılığı yüksek olması nedeniyle tarama testi olarak önerilmektedir. Tarama testi reaktif bulunan örnekler HCV RNA testi ile doğrulanmaktadır. HCV RNA testi ise maliyeti yüksek ve ileri düzey teknik gerektiren bir test olması sebebiyle her laboratuvarda çalışılmamakta bu durum hastaların tanı ve tedavisinin gecikmesine yol açmaktadır. Ayrıca HCV prevalansı düşük olan toplumlarda yalancı pozitif anti-HCV test sonuçları sık olarak gözlenmektedir. Çalışmamızda anti-HCV, ALT ve HCV RNA arasındaki ilişkinin retrospektif değerlendirilmesi ve elde edilecek verilerin analizi ile laboratuvarımız için hastalardaki gerçek antikor pozitifliğini ve viremiyi göstermede optimal bir anti-HCV S/CO cut-off değeri elde edilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışmamız 1 Temmuz 2014 - 1 Temmuz 2017 tarihleri arasında 18 yaş üzeri anti-HCV reaktifliği olan ve aynı serumda eş zamanlı HCV RNA ve ALT testi çalışılan 1290 olgunun 1754 verisi ile yapılmıştır. Anti-HCV testi kemilüminesan immunassay yöntemi ile HCV RNA analizi kantitatif gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu ile çalışılmıştır. En uygun kesim noktası (cut-off point) ROC eğrisi analizine dayalı seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
Anti-HCV tests and HCV RNA tests are used in the laboratory diagnosis of hepatitis C virus infections. Anti-HCV tests are recommended as screening tests due to their low cost and high sensitivity. Samples with screening test reactive are confirmed by HCV RNA test. The HCV RNA test does not work in every laboratory because it is a high-cost test and requires a high-level technique and this leads to delay in the diagnosis and treatment of patients. In addition, false positive anti-HCV test results are frequently observed in populations with low HCV prevalence. In our study, we aimed to retrospectively evaluate the relationship between anti-HCV, ALT and HCV RNA and to obtain an optimal anti-HCV S/CO cut-off value for our laboratory to show the true antibody positivity and viremia in patients. MATERIAL AND METHOD Our study was performed on 1 July 2014 - 1 July 2017 with 1754 data of 1290 cases with anti-HCV reactivity over 18 years of age and concurrent HCV RNA and ALT test in the same serum. The anti-HCV test was studied by the chemiluminescence immunoassay method and the HCV RNA test was performed by quantitative real-time polymerase chain reaction. The cut-off point was chosen based on the ROC curve analysis.