Kolon anastomoz iyileşmesinde ankaferd blood stopper'in etkileri
The effects of ankaferd blood stopper on the colon anastomosis healing
- Tez No: 543762
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ULUDAĞ, DR. BÜLENT ÇİTGEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Genel Cerrahi, Gastroenterology, General Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Gastrointestinal sistem anastomoz kaçaklarının morbidite ve mortalitesi yüksektir Bunu önlemek için birçok madde ve teknik denenmiştir. Bu çalışmada, 32 adet vista albino dişi sıçan üzerinde(ortalama 200 gr) çalışılarak, ABS'in, kolon anastomozu üzerine etkileri araştırıldı. ABS'in, anastomozun çevresine 0,25 cc. miktarda enjeksiyonu ile anastomoz güvenliği üzerindeki etkinliği test edildi. Çalışmamızın sonuçlarında, kolon patlama basınçları arasında erken ve geç dönemde, çalışma grubu ve kontrol grubu arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Ancak erken ve geç çalışma grubunda patlama basıncı geç grup lehine artmıştır. Kontrol grubu ve çalışma grubu arasında, erken ve geç dönemlerde batın içi yapışıklıklarda anlamlı bir fark bulunmamıştır. Kollojen yapımında erken ve geç dönemde çalışma grubu ve kontrol grubu arasında çalışma gurubu lehine anlamlı fark bulunmuştur. Revaskülarizasyonda, hem erken dönem, hem geç dönemde çalışma grubu ve kontrol grubu arasında anlamlı bir fark bulunmamaktadır. Gruplar arası anastomoz hattındaki enflamatuar hücre varlığında, kontrol grubu ve çalışma grubu arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Bu bulgulardan yola çıkarak ABS'in anastomoz iyileşmesine olumlu katkısı olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The morbidity and mortality of gastrointestinal anastomosis leakage is high. Many substances and techniques have been tried to prevent this. In this study, the effects of ABS on colonic anastomosis were investigated on 32 vista albino female rats (mean 200 g). ABS, around 0.25 cc. The efficacy of anastomosis on the safety of the injection was tested. In the results of our study, no significant difference was found between colon burst pressures in the early and late period, between the study group and the control group. However, the bursting pressure in the early and late study group increased in favor of the late group. There was no significant difference between the control group and the study group in the early and late periods of intraabdominal adhesions. There was a significant difference between the study group and the control group in favor of the study group in the early and late period in the construction of collagen. In revascularization, there is no significant difference between the study group and the control group in both early and late period. There was no significant difference between the control group and the study group in the presence of inflammatory cells in the anastomosis line between the groups. Based on these findings, we think ABS has a positive effect on anastomosis healing.