0-18 yaş arası konjenital melanositik nevüsü olan hastaların dermoskopik ve demografik özelliklerinin değerlerlendirilmesi
Evaluation of dermoscopic and demographic characteristics of patients with congenital melanocytic nevus between the ages of 0-18
- Tez No: 543763
- Danışmanlar: UZMAN ZEYNEP TOPKARCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş ve Amaç: Konjenital melanositik nevüs(KMN)'ler doğumda veya sonraki 2 yıl boyunca ortaya çıkan, farklı boyut, renk ve yapıda olabilen, özellikle büyük ve dev olanların üzerlerinden malign melanom gelişme riski yüksek olduğundan takibi gereken nevüsler olup, çocukluk çağındaki klinik ve dermoskopik özellikleriyle ilgili az sayıda literatür verisi mevcuttur. Çalışmamızın amacı, Bakırköy Dr Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Kliniği Dermoskopi Polikliniği'ne yönlendirilen 0-18 yaş arasındaki çocuk hastalardan KMN'si olanların demografik, klinik ve dermoskopik özelliklerinin ve birbirleri ile ilişkilerinin retrospektif değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntemler: Ocak 2012- Ocak 2018 tarihleri arasında Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermoskopi Polikliniği'ne yönlendirilen 0-18 yaş arasındaki çocuk hastalardan KMN'si olan 175 hasta ve bu hastalara ait 195 nevüsün dermoskopik özellikleri değerlendirildi. Hastalar 0-6 yaş, 6-12 yaş, 12-18 yaş arası olmak üzere 3 gruba bölündü. Dosya kayıtlarından yaş, cinsiyet, ek hastalık varlığı, ailede KMN varlığı, ailede melanom varlığı, ailenin düşündüğü etyolojik faktörler, nevüsün boyutu, yerleşim yeri, hastanın deri tipi gibi bilgiler retrospektif olarak değerlendirilerek çalışmaya dahil edildi. Nevüslerin klinik ve dermoskopik özellikleri (FotoFinder Bilgisayarlı Dermoskopi Cihazı) değerlendirildi. Bulgular: Çalışmada 0-18 yaş arasındaki 175 hasta ve 195 nevüs incelenmiştir. Hastaların 1.derece akrabalarının %28,9'unda KMN varlığı saptanmıştır. En sık görülen global patern globüler patern(%44,9)olup, bunu retiküler patern(%15,5) izlemektedir. Akral yerleşimli 8 nevüsün 5'inde kafes paterni , 3'ünde paralel oluk paterni görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Congenital melanocytic nevi (CMN) are defined as melanocytic nevi present at birth or within the first two years of life. CMN may have different characteristics in terms of size, color and structure, and follow-up is necessary, especially when large and giant ones are at increased risk of developing malignant melanoma. There are only a few of literature about clinical and dermoscopic features of CMN in childhood. The aim of this study was to evaluate the demographic, clinical and dermoscopic features of the children aged between 0 and 18 years with CMN who were administered to the Dermoscopy Outpatient Clinic in Dermatology Clinic of Bakirkoy Dr Sadi Konuk Training and Research Hospital. Material and Methods: A retrospective study was planned to investigate the demographic, clinical and dermoscopic features of the CMN in children. The study group was consisted of 175 patients with 195 nevi, followed between the dates January 2012-January 2018 in Bakirköy Sadi Konuk Training and Research Hospital, Department of Dermatology, Dermoscopy Polyclinic. The study was approved by ethics committee of Bakırköy Dr.Sadi Konuk Training and Research Hospital(Approvalnumber: 2018-23-10). Patients divided into 3 groups as 0-6 years, 6-12 years, 12-18 years old. Age, gender, presence of additional diseases, presence of CMN in the family, presence of melanoma in the family, etiological factors that family believes, size of the nevi, location of the nevi, skin type of the patient and clinical and dermoscopic features (FotoFinder Dermoscopy) of the nevi were evaluated retrospectively. Results: In this study, 175 patients between the ages of 0-18 and 195 nevi were examined.The presence of CMN was determined in 28.9% of the first-degree relatives of the patients. The most common global pattern was globular pattern (44.9%), followed by reticular pattern(15.5%). Lattice-like pattern was observed in 5 of 8 acral nevi and parallel furrow pattern was observed in 3 of them. Globular and reticular pattern was more common in patients aged between 0-6 years, cobblestone pattern in 6-18 years and reticuloglobular pattern in 6-12 years.