Mitral anüler kalsifikasyonu olup mitral kapak replasmanı yapılan hastaların postoperatif orta dönem sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of postoperative midterm results of patients with mitral annular calcification undergoing mitral valve replacement
- Tez No: 543769
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMED YANARTAŞ, DR. VEYSEL BAŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Mitral anüler kalsifikasyon (MAK), mitral kapağı çevreleyen fibröz dokunun kalsifikasyonuyla karakterize kronik dejeneratif non-inflamatuar bir durumdur. MAK (+) olup mitral kapak replasmanı yapılan hastalarda protez kapak dehissensi, kardiyak rüptür gibi durumlar görülebilir. Ayrıca MAK (+) olan hastalarda kardiyovasküler olaylar, aritmiler, serebrovasküler olaylar, postoperatif komplikasyonlar daha sık görülmektedir. Bunlar göz önüne alındığında bu hastalar rölatif olarak daha yüksek mortalite ve morbiditeye sahiptir. Çalışmamızda; MAK (+) olup MVR yapılmış hastaların postoperatif dönemdeki postoperatif paravalvüler kaçak oranlarını, komplikasyonlarını, mortalite ve morbiditeyi azaltmak için intraoperatif/postoperatif ne gibi önlemler alınabileceğini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: 2014 Ocak ayı ile 2017 Aralık ayı arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kalp-Damar Cerrahisi Bölümü'nde mitral anüler kalsifikasyonu olup MVR yapılmış olan hastalar geriye dönük olarak incelenmiştir. Hastalar, MVR ile birlikte triküspit kapağa müdahale edilen (Grup 1) ve MVR ile triküspit kapağa müdahale ve ek kardiyak prosedür yapılan hastalar (Grup 2) olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır. Bu hastalara ait preoperatif, operatif ve postoperatif karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışma 16 erkek (%34,8) ve 30 kadın (%64,2), toplam 46 hasta üzerinde yapılmıştır. Hastaların yaşları 23 ve 80 arasında değişmekte olup; hastaların ortalama yaşı 62±11,6'dır.
Özet (Çeviri)
Aim: Mitral annular calcification (MAC) is a chronic degenerative non-inflammatory condition characterized by calcification of fibrous tissue surrounding the mitral valve. Prosthetic valve dehiscence and cardiac rupture can be seen in patients who has MAC and undergo mitral valve replacement. Cardiovascular events, arrhythmias, cerebrovascular events and postoperative complications are also more common in patients with MAC (+). When we consider these problems MAC(+) patients have relatively higher mortality and morbidity. In our study; we aimed to find out what kind of precautions can be taken intra or postoperatively to decrease postoperative paravalvular leak ratios, complications, mortality and morbidity rates of patients who have MAC and undergo mitral valve replacement. Materials and Methods: The patients who had mitral annular calcification and underwent MVR between January 2014 and December 2017 at University of Health Sciences Kartal Kosuyolu Research and Training Hospital were analyzed retrospectively. The patients were divided into two groups: MVR with tricuspid valve intervention (Group 1) and MVR with tricuspid valve intervention and additional cardiac procedure (Group 2). Preoperative, operative and postoperative findings of these patients were compared. Results: The study was performed on a total of 46 patients (16 male (34.8%) and 30 female (64.2%). The patients' ages ranged between 23 and 80 years and the mean age of the patients was 62 ± 11.6.