Yatan hastalarda mortalite morbidite indeksleri yeterli mi
- Tez No: 543784
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE ESRA ATAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, Geriatrics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Giriş ve Amaç: Komorbid hastalıkların varlığı ile hesaplanan ve mortaliteyi öngörmede yaygın olarak kullanılan Charlson komorbidite indeksi (CCI) tüm dünyada geçerli olan bir indekstir. Biz de çalışmamızda dahiliye servisinde yatan hastalarda komorbidite varlığının, hipoalbuminemi ve sT3/sT4 oranı düşüklüğünün 3 aylık, 1 yıllık, 4 yıllık mortaliteye etkisini araştırdık. Yakın ve uzak dönem mortaliteyi belirlemede charlson komorbidite indeksine laboratuvar parametrelerinin eklenmesinin gerekliliğini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi iç hastalıkları servisinde 1 Ocak 2014 – 30 Haziran 2014 tarihleri arasında yatmakta olan 1292 hasta alındı. Hastaların laboratuvar parametreleri ve tanıları kaydedildi. Hastaların 3. Ay, 12. Ay ve 4. Yıl mortalite verilerine ölüm bildirim sisteminden ulaşıldı. Univariant ve multivariant regresyon analizleri yapıldı. Bulgular: Yakın dönem mortalite incelendiğinde 60-69 yaş aralığında olma (p:0,015 OR:2,5), 70-79 yaş aralığında olma (p:0,001 OR:3,0), 80 ve üstü yaş aralığında olma (p:≤0,001 OR:4,6), solid tümör varlığı (p:0,016 OR:1,9), metastatik solid tümör varlığı (p:≤0,001 OR:10,3), kronik böbrek yetmezliği varlığı (p:0,001 OR:1,8), iskemik kalp hastalığı varlığı (p:0,032 OR:1,5), demans varlığı (p:0,003 OR:2,4), lösemi olması (p:0,012 OR:5,7), fT3/fT4 ≤2,27olması (p:≤0,001 OR:2,3), hipoalbuminemi (p:≤0,001 OR:3) en etkili risk faktörleri olarak saptandı. Uzun dönem mortalitede ise 50-59 yaş aralığında olma (p:0,005 OR:2,2) 60-69 yaş aralığında olma (p:≤0,001 OR:2,4), 70-79 yaş aralığında olma (p:≤0,001 OR:5,4), 80 ve üstü yaş aralığında olma (p:≤0,001 OR:11,3), endorgan hasarı olan diabetes mellitus varlığı (p:0,037 OR:1,5), solid tümör varlığı (p:≤0,001 OR:3,9), metastatik solid tümör varlığı (p:≤0,001 OR:139,1), kronik böbrek yetmezliği varlığı (p:≤0,001 OR:2,1), konjestif kalp yetmezliği varlığı (p:≤0,001 OR:1,9), kronik obstruktif akciğer hastalığı olması (p:0,006 OR: 1,9), demans varlığı (p:0,009 OR:3,3), lösemi olması (p:0,012 OR:7,1), fT3/fT4 ≤2,27olması (p:0,001 OR:1,7), hipoalbuminemi (p:≤0,001 OR:2,3) en etkili risk faktörleri olarak tespit edildi. Sonuç: Charlson komorbidite indeksinde olan bazı parametrelerin yakın, bazılarının ise uzak dönem mortaliteyi tahmin etmede daha önemli olduğu görüldü. Bu sebeple yakın ve uzak dönem mortaliteyi öngörmede mortalite indeks parametreleri ileride değişiklik yapılabilir ve albümin, serbest T3 – T4 oranı gibi parametreler mortaliteyi öngörmede etkili oldukları tespit edildi. Bu laboratuvar parametreleri de indekse eklenmelidir.
Özet (Çeviri)
Background: The Charlson comorbidity index (CCI), which is calculated by the presence of comorbid diseases and widely used to predict mortality, is an valid index all over the world. In our study, we investigated the effect of comorbidities, hypoalbuminemia and sT3 / sT4 ratio on 3-month,1-year and 4-year mortality in inpatients. We aimed to evaluate whether charlson comorbidity index is sufficient to determine near and long-term mortality Methods: The study included 1292 patients who were hospitalized in internal medicine department of Haseki Training and Research Hospital, Istanbul University of Health Sciences between January 1, 2014 and June 30, 2014. Laboratory parameters and diagnoses were recorded. Mortality data of 3rd month, 12th month and 4th year of the patients were reached from death notification system. Univariant and multivariant regression analyzes were performed. Results: When the near-term mortality was examined, between 60-69 years of age (p: 0,015 OR: 2,5), between 70-79 years of age (p: 0,001 OR: 3,0), 80 and over (p: ≤0,001 OR : 4,6), presence of solid tumor (p: 0,016 OR: 1,9), presence of metastatic solid tumor (p: (0,001 OR: 10,3), presence of chronic renal failure (p: 0,001 OR: 1,8) presence of ischemic heart disease (p: 0,032 OR: 1,5), presence of dementia (p: 0,003 OR: 2,4), leukemia (p: 0,012 OR: 5,7), fT3 / fT4 ratio ≤ 2,27 (p: ≤0,001 OR: 2,3), hypoalbuminemia (p: ≤ 0,001 OR: 3) were found to be the most effective risk factors. In the long-term mortality, between 50-59 years of age (p: 0.005 OR: 2.2) between 60-69 years of age (p: 690.001 OR: 2.4), between 70-70 years of age (p: 90.001 OR : 5,4), 80 and older (p: :0,001 OR: 11,3), presence of diabetes mellitus with endogenous damage (p: 0,037 OR: 1,5), presence of solid tumor (p: 800,001 OR : 3.9), presence of metastatic solid tumor (p: ≤ 0.001 OR: 139.1), presence of chronic renal failure (p: ≤ 0.001 OR: 2.1), presence of congestive heart failure (p: ≤ 0.001 OR: 1 , 9), chronic obstructive pulmonary disease (p: 0.006 OR: 1.9), presence of dementia (p: 0.009 OR: 3.3), leukemia (p: 0.012 OR: 7.1), fT3 / fT4 ratio ≤ 2.26 (p: 0.001 OR: 1.7), hypoalbuminemia (p: ≤ 0.001 OR: 2.3) were found to be the most effective risk factors Conclusion: Some of the parameters in the Charlson comorbidity index were found to be more important in predicting near-term mortality and some of them were important in long term mortality. For this reason, mortality index parameters can be modified in predicting near and far-term mortality. Biochemical tests such as albumin and free T3 - T4 were found to be effective in predicting mortality. These laboratory parameters can also add to the index.