Erişkin hastaların periyodik sağlık muayeneleri ile ilgili bilgi düzeyinin sorgulanması
Questioning the level of knowledge on the periodic health examination of adult patients
- Tez No: 543783
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL GÜNHER ARICA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Giriş: Aile hekimlerinin en önemli görevlerinden biri koruyucu hekimliktir. Hastalıklar ortaya çıkmadan önlem alabilmek, hastalıkları tedavi etmekten daha etkin ve kolaydır. Özellikle kronik hastalıkların tespiti ve önlenmesi, önceden yapılan izlemlerle mümkün olup aile hekimlerinin hastaları gerekli noktada uyarması bu konuda fayda sağlamaktadır. Bu çalışmada kronik hastalıkların daha sık görüldüğü erişkin yaş grubunun periyodik sağlık muayeneleri ile ilgili bilgi düzeyi incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Prospektif, tek merkezli, gözlemsel tanımlayıcı olarak yapıldı. SBÜ Haseki SUAM Bağcılar E-ASM'mize kayıtlı 2422 erişkin hasta arasından Temmuz 2018 – Ocak 2019 tarihleri arasında merkezimize başvuran 18 yaş ve üzeri kişiler dâhil edildi. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haseki Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Bağcılar Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı 18 yaş ve üzeri kişilerin sosyodemografik özellikleri ve Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Aile Hekimliği Uygulamasında Önerilen Periyodik Sağlık Muayeneleri ve Tarama Testleri rehberine dayanılarak oluşturulan anket formları yüzyüze görüşülerek dolduruldu. Veriler SPSS 15.0 programında analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: One of the most important duties of family physicians is preventive medicine. Taking precautions before the emergence of diseases is more effective and easier than treating diseases. Especially the detection and prevention of chronic diseases, it is possible to follow with the follow-up of the family physicians at the appropriate point to warn patients in this regard provides benefitsIn this study, the level of knowledge about the periodic health examinations of the adult age group, in which chronic diseases are more common, is examined. Material and MethodResults: This is a prospective, single center, observational descriptive study. Between July 2018 and January 2019, 2422 adult patients registered in Ministry of Health University Haseki Health Practice and Research Center Bağcılar Training Family Health Center who were older 18 years of age. The participants were asked to discuss the sociodemographic characteristics and Turkey Public Health Agency of Family Medicine Practice in the proposed Periodic Health Examination and Screening questionnaires formed the basis of the test directory was filled with face to face. Data were analyzed in SPSS 15.0 program.