Ceza muhakemesinde suça sürüklenen çocuk
Child drifting crime in criminal procedure
- Tez No: 543796
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
“Zihinsel, fiziksel ve ruhsal yönden tam bir olgunluğa erişmemiş, toplumdaki rol ve görevlerini henüz öğrenmekte olan, bakıma ve eğitime gereksinimi olan bir varlık”olarak tanımlanan çocukların, işledikleri iddia olunan bir suç nedeniyle devletle aralarında oluşan cezai ilişkinin sona erinceye kadar olan aşamalarının ceza muhakemesi bağlamında irdelenmesi tez çalışmamızın konusunu oluşturmaktadır. Bu bağlamda suça sürüklenen çocuklar bakımından, ceza muhakemesinin safhalarına ilişkin usulü hükümlerin ve uygulamaların yetişkinlerle olan farklılıklarının tespiti ve uluslararası metin ve belgelere uyumunun değerlendirilmesi tezimizin amacını oluşturmaktadır. Çocuğun sosyal hayata uyum sağlayamaması, toplumsal ve ailevi nedenler ve devletin sosyal devlet ilkesi gereği çocuğun eğitimi ve gelişimi konusunda yükümlülüklerine riayet etmemesi; çocuk tarafından hukuk kurallarına aykırı davranışlar gösterilmesine ve yaşamının daha ilk dönemlerinde suça karışmasına neden olmaktadır. Bu kapsamda çocukların suça karışmaması veya doktrindeki ifade ile çocuk suçluluğunu en aza indirgemek için hem uluslararası düzeyde hem de ülkemizde birçok önleyici mahiyette tedbirler alınmaktadır. Çocukların suça yönelmesini engelleyecek tedbirlerin alınması çok önemlidir. Ancak, suça sürüklenen çocukların da topluma kazandırılması için kanunlarda yer alan mekanizmalara işlevsellik kazandırmak en az önlemek kadar önemlidir. Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşmede;“Devletler tarafından çocuklar hususunda özel kanuni düzenlemelerin yapılması, çocuğun faydasının temel olduğu fikrin egemen olması, çocuğun gelişiminin ana gaye olması, çocuğun insanlık dışı muameleye ve cezaya tabi tutulmaması, hürriyeti bağlayıcı ceza veya tedbirlerin en son çare olması, hürriyeti bağlayıcı ceza veya tedbirlerin infazı sırasında çocuğun gereksinimlerine göre ve insan haysiyetine yaraşır muameleye tabi tutulması, suçta kanunilik ve orantılılık ilkesi”şeklinde çocuk suçluluğunun önlenmesi ve suça sürüklenen çocuğun topluma kazandırılması konusunda devletlere yükümlülükler yüklemektedir.
Özet (Çeviri)
The mental, physical and spiritual aspects of a full maturity, the role and duties in society, who are still learning, who is defined as a need for education and education, a crime that is committed because of the alleged crime between the state until the end of the criminal relationship with the state in the context of criminal procedure to be examined. thesis is the subject of our study. In this context, the aim of our thesis is to determine the differences of the rules and practices regarding the ranks of criminal procedure with adults and to evaluate their compliance with international texts and documents. The child's inability to comply with social life, social and family reasons, and the state's failure to comply with its obligations regarding the education and development of the child in accordance with the principle of social state; it causes children to behave in contravention of the rules of law and to intervene in crime in their early life. In this context, many preventive measures are taken both in Turkey and internationally in order to minimize children's delinquency with the expression of doctrine in children. It is very important to take measures to prevent children from being guilty. However, to bring the children who are dragged into crime into the society to give functionality to the mechanisms involved in the law is as important as preventing the least. United Nations Convention on the Rights of the Child; Ceza The special legal arrangements of the children by the States, the sovereignty of the idea that the benefit of the child is essential, the main purpose of the development of the child, the fact that the child is not subjected to inhuman treatment and punishment, the last resort of the punishments or the punishments, toplum the principle of legality and proportionality in the crime of the child according to his / her needs and human dignity, ine imposes obligations on the states to prevent the juvenile delinquency and to bring the child dragged into crime