Ceza muhakemesinde çocuğun dinlenmesi
Hearing of children in criminal procedure
  1. Tez No: 852057
  2. Yazar: AYLİN TÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Çocuklar; suça sürüklenen, mağdur, korunmaya ihtiyacı olan, tanık gibi farklı sıfatlarla ceza yargılaması süreçlerine dahil olabilmektedirler. Çocuk ve ceza kavramlarının bir araya gelmesi biz yetişkinler için zor bir ikilem yaratsa da bu durum azımsanmayacak bir oranda karşımıza çıkmaktadır. Çocukların dahil oldukları bu süreç içinde dinlenmeleri ve beyanlarının alınması muhakeme yapmanın tabi bir sonucudur. Çocuk adalet sistemine hakim olan temel ilkeler, ulusal ve uluslararası düzenlemeler ışığında gerçekleştirilecek dinleme işleminin usuli boyutuyla birlikte psikolojik ve sosyolojik bir yanı da vardır. Çalışmamızın amaçlarından biri ceza yargılamasına bir şekilde dahil olmuş çocukların dinlenmelerinin kimler tarafından, ne şekilde gerçekleştirileceğine ilişkin usulü ortaya koymaktır. Bununla birlikte çocuğun üstün yararının sağlanması ve ikincil örselenmenin engellenmesi adına çocuğun dinlenmesinde dikkat edilecek adli hususlar psikolojik ve sosyolojik açıdan açıklanmaya çalışılmıştır. Son olarak da dinlenen çocuğun beyanının değerlendirilmesi ve bundan hukuki bir sonuç çıkarılması için birtakım kriterler oluşturmak amaçlanmıştır. Çalışmamızda ceza yargılamasına dahil olan çocuklara kapsayıcı şekilde yaklaşılmış bu çocukların dinlenmesine ilişkin hem mevzuattaki hem de uygulamadaki sorunlara değinilerek çözüm önerileri üretilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Children can take part in criminal proceedings as juvenile delinquents, victims, persons in need of protection, or witnesses. Combining the concepts of juvenile and criminal law is a difficult dilemma for adults. Despite this, this situation occurs to a considerable extent. Hearing children and taking their statements during the criminal process is a natural consequence of criminal procedure. The hearing of the child is carried out in the light of the basic principles governing the juvenile justice system and national and international regulations. Hearing of children has a procedural aspect as well as a psychological and sociological aspect. One of the aims of our study is to determine legally who will receive children's statements and in what manner. The points to be taken into consideration for the best interest of the child and to prevent secondary trauma have been tried to be explained from a psychological and sociological perspective. Finally, it is aimed to establish some criteria for evaluating the child's statement and drawing a legal conclusion from it. In our study, children involved in criminal justice were approached in an inclusive manner. By addressing the problems in both legislation and practice regarding the hearing of children, solution suggestions have been tried to be produced.