Ceza muhakemesinde suça sürüklenen çocukların yargılanması
Judgement of children driven to crime in criminal procedure
- Tez No: 697665
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BOZDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
Bireysel veya çevresel farklı faktörler neticesinde, erken yaşlarda suç yoluna giren çocukların, ceza adalet sistemi içerisinde farklı bir konuma oturtulması gerekliliği zaman içerisinde geçerlik kazanmıştır. Bu doğrultuda kabul gören uluslararası antlaşmalar ve ulusal kanuni düzenlemelerle, suça sürüklenen çocuklara yetişkinlerden ayrı yargılama usulleri tanınmıştır. Tezimizde öncelikle ulusal ve uluslararası hukuktaki çocuk kavramları tanımlanmış, daha sonra çocukları suça sürükleyen nedenler üzerinde durulmuştur. Ardından Türk Ceza Kanunu, Ceza Muhakemesi Kanunu ve Çocuk Koruma Kanunu temelinde suça sürüklenen çocukların yargılama süreçleri güncel yargı kararları eşliğinde incelenmiştir. Çocuğun tüm ceza muhakemesi süreçlerinde, üstün yararının korunması amacına öncelik verilmiş, mevcut düzenlemeler ve gelecekten beklentiler karşılaştırılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The necessity of placing children involved in crime at an early age as a result of individual or environmental factors in a different position within the criminal justice system has gained validity over time. As a result, children driven to crime have been given separate trial procedures compared to adults with accepted international conventions and national legal regulations. In our thesis, firstly, the concepts of children in national and international law were defined, and then the reasons that led children to crime were emphasized. Then, the trial processes of children driven to crime were examined in the light of current judicial decisions on the basis of the Turkish Criminal Law, Criminal Procedure Law and Child Protection Law. In all criminal procedure processes of the child, the idea of protecting the benefit of the child has been prioritized, and current regulations and expectations from the future have been compared.