Ceza Muhakemesinde çocuk ve çocuk suçlarının soruşturulması
Children in Criminal Prosedure and investigation of juvenile crimes
- Tez No: 370756
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUHOĞLU AYKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Tezimizde ceza muhakemesinde suça sürüklenen çocukların işledikleri suçların soruşturulması konusunun incelenerek bu konudaki uygulamaların değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Konuyu ele alırken öncelikle uluslararası metinler, kanunlar ve literatürdeki çocuk kavramı incelenerek yaş küçüklüğünün ceza ehliyetine etkisi üzerinde durulmuştur. Suçun öğrenilmesinden başlayıp iddianamenin kabulüne kadar geçen süre içerisinde suça sürüklenen çocuklarla ilgili uygulamaların üzerinde ayrı ayrı durulmuş ve bu alanda uluslararası düzeyde var olan gelişmeler ışığında soruşturma evresi irdelenmiştir. Ayrıca mağdur çocuklar konusundaki mevcut durum hakkında bilgi verilmiş ve yapılması gerekenler hakkında öneriler sunulmuştur. Son olarak çocuk ceza adalet sisteminin süjelerinden çocuk mahkemeleri ve çocuk polisinin teşkilat yapıları ve görevleri ele alınarak çocuğa duyarlı ceza adalet sisteminin nasıl olması gerektiği konusunda açıklamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our thesis driven to crime in criminal proceedings, investigation of crimes committed by children on this issue by examining the subject is to evaluate applications. When addressing the issue of contemporary texts, laws and concepts in the literature by examining the child, the age of criminal responsibility of smallness focused on the effect. Crime are learned in the period up to the adoption of the indictment began drifting into crime separately focused on child-related applications and developments in this field at the international level have been examined in the light of the investigation stage. It also provides information on the current situation regarding children who are victims and have offered suggestions about what needs to be done. Finally, the children of subjects of the criminal justice system of juvenile courts and juvenile police organizational structure and tasks of the criminal justice system by taking child-sensitive explanations are made as to how it should be.