Grek ve roma uygarlığında spor ve spor betimlemeleri
Sport and sport descriptions in greek and roman civilization
  1. Tez No: 543828
  2. Yazar: METİN ÖZLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN SALİM ÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın amacı, Grek ve Roma uygarlığında spor ve spor betimlemelerini bir araya getirmek ve detaylı bir katalog sunmaktır. Ayrıca araştırmada, spor tarihi açısından mihenk taşı konumunda bulunan bu uygarlıkların incelenmesi ve sunulan kataloglar ile bir varoluş kaynağı oluşturularak günümüz sporlarının kronolojik bakış açısına katkıda bulunmakta amaçlanmıştır. Araştırma, nitel araştırma desenlerinden doküman incelemesi yöntemi ile değerlendirilmiştir. Çalışmada uygulanan araştırma modeli kapsamında öncelikli olarak literatür taraması yapılarak mümkün olduğunca birincil kaynaklara ulaşılmaya çalışılmıştır. Doküman incelemesi yöntemi doğrultusunda ve çalışmanın kapsamı ile alt başlıkların içeriğine göre genel itibariyle kendi dönemlerinde yazılan kaynaklardan faydalanılmıştır. Bu amaçla yazılı kaynakların detaylı incelenmesi, görsel objelerin incelenerek sınıflandırılması yapılmıştır. Alanında uzman arkeologlar ve tarihçilerden faydalanılarak çalışmanın ana çatısı oluşturulmuştur. Betimlemelerin bulunduğu objeler, alanında uzman sanat tarihi ve yazılı tarihçiler tarafından incelenmiş, edebiyat alanında çalışan uzmanlar tarafından önem sırasına göre çalışmada yer almıştır. Araştırma sonunda, her iki Antik medeniyette de rekreasyon amaçlı spor etkinliklerine özel bir önem verildiği; fiziksel bedeni kabiliyetlerin iyi planlanmış bir çalışma programı ile geliştirildiği; Grek dünyasında spor faaliyetlerinin ekonomik şartları iyi olan seçkin ailelerin fertleri tarafından gerçekleştirildiği, Roma dünyasında ise ticari ve ekonomik sebepler ön planda tutularak toplumun alt kesimindeki insanlar ve kölelerin Roma müsabakalarında önemli rol oynadığı: Grek döneminde düzenlenmeye başlanan olimpiyat oyunlarının daha sportif ve yarışmacı bir ruhla yapıldığı, Roma döneminde başlayan gladyatör dövüşlerinin ise spordan çok para ve şöhret için yapıldığı; Grek döneminde spor etkinlikleri ve felsefenin uyumlu bir şekilde yürütüldüğü, Roma döneminde yapılan spor faaliyetlerinin ise daha şiddetli olduğu için sanatsal etkinliklerle uyum sağlayamadığı; Her iki dönemde de spor organizasyonlarının zaman içinde marka değeri olan bir sektör haline geldiği ve bu sayede çok büyük spor tesisleri ve spor okullarının yapıldığı; her iki dönemde de kadın sporculara çok az ilgi gösterildiği; her iki dönemde de sporcu yetiştirmek için kurulan okullarda, antrenörler, masörler ve doktorların görev yaptığı; her iki dönemde de iyi bir vücut görünüşüne önem verildiği; her iki dönemde de sporcuların olabildiğince doğal ve çıplak olarak müsabakalara katılmalarının sağlandığı tespitlerine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is bringing together sport and sports descriptions in Greek and Roman civilization and to present a detailed catalog. Also in the study, it is aimed to investigate the civilizations which are the touchstone in the history of sports and to contribute to the chronological point of view of today's sports by creating a source of existence with the catalogs provided. The research was evaluated with document analysis method which is a qualitative research design. In the scope of the research model applied in the study primarily for literature review, as much as possible primary sources have been reached. In accordance with document review method and the scope of the study and the sub-headings, sources used in their own periods in general. For this purpose detailed examination of written sources and classification of examining visual objects were made. The main roof of the study has been formed by benefiting from expert archaeologists and historians in the field. Objects with descriptions were examined by expert in the field of art history and written by written historians and have been included in the study in order of importance by experts working in the field of literature. At the end of the research, in both ancient civilization giving special emphasis on recreational sporting activities; the physical body was developed with a well-planned work program; Sports activities were carried out in the ancient Greek World where members of elite families with good economic conditions, people in the lower part of society and slaves plays an important role in Roman competitions for the commercial and economic reasons are given priority in the world of Rome: being regulated the Olympic Games were made with a sporty and competitive spirit during Greek, if the gladiator fights started in the Roman Period were made for a lot of money and fame not rather than sports; sport activities and philosophy were carried out in a harmonious manner in the Greek, in the Roman period of sports activities couldnt comply with artistic activities because it was more violent. In both periods, sport organizations have become a sector with brand value over time, and so many large sports facilities and sports schools were built by this means; female athletes showed little interest in both periods, at schools in both periods to train athletes coaches, masseurs and doctors were on duty; In both periods, a good body appearance was given importance; both athletes are allowed to participate in competitions as naturally and bare as possible have been reached in the conclusion.