Besi döneminde kuzulara arpa, tritikale ve mısırın seçmeli olarak sunulmasının performans karkas özellikleri ve kan değerleri üzerine etkileri
Effects of feedıng wıth barley, trıtıcale and corn on performance, carcass characterıstıcs and blood values of lams ın fattenıng perıod
  1. Tez No: 543843
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN UZKÜLEKCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KONCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Hayvanlara seçmeli yem sunulması hayvan refahı ve hayvanların ihtiyaçlarına göre yem tüketmesinin sağlanması bakımından önemlidir Ayrıca, hayvancılıkta kârlılık açısından seçmeli yemlemede öncelikle çiftlik şartlarında mevcut imkânların kullanılması işletme masraflarının azalması bakımından da önemlidir. Bu amaçla yapılan bu çalışmada toplam 12 adet 3-4 aylık yaşta ve ortalama 36,07 kg canlı ağırlığa sahip Akkaraman ırkı erkek kuzular üç gruba ayrılmıştır ve 70 gün süreyle yemlemeye tabi tutulmuştur. Yemleme gruplar: 1) adlibitum yonca+ 0,7 kg/gün karma yem ve adlibitum dane arpa, 2) adlibitum yonca+ 0,7 kg/gün karma yem ve adlibitum dane tritikale ve 3) adlibitum yonca+ 0,7 kg/gün karma yem ve adlibitum dane mısır sunulmuştur. Kuzulara seçmeli olarak dane arpa, tritikale ve mısır verilmesinin canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yemden yararlanma oranı, rumen pH değeri, vücut ölçüleri, karkas randımanı, kuyruk, deri ve baş ağırlığı ile oranları, iç organ ağırlıkları ve oranları (karın yağı ve bağırsak ağırlığı ve oranı hariç), Longissimus dorsi kası ham protein ve ham kül oranları, et rengi, su tutma kapasitesi, göz kası alanı, kabuk yağı kalınlığı muamelelerden önemli derecede etkilenmemiştir.
Özet (Çeviri)
The choice feeding is an important issue to ensure of animal welfare and feed consumption according to the needs of the animals. In addition, profitability in animal husbandry, the use of existing facilities in farm conditions is important to decrease of operating costs. In this study, a total of 12 Akkaraman male lamb's age were 3-4 months old and 36.07 kg body weight and fed 70 days. The feeding groups was: 1) ad-libitum alfalfa + 0,7kg / day compound feed and ad-libitum grain barley, 2) ad-libitum alfalfa + 0,7kg / day compound feed and ad-libitum grain triticale and 3) ad-libitum alfalfa + 0,7kg / day compound feed and ad-libitum grain maize are presented. The body weight (BW), body weight gain (BWG), feed consumption, feed conversion ratio, rumen pH, body measurements, carcass yield, tail, skin and head weight ratios, organ weights and proportions (excluding abdominal fat and intestine weight and proportion), Longissimus dorsi muscle crude protein and crude ash ratios, meat color, water holding capacity, eye muscle area and shell fat thickness were not significant among the treatment groups.