Farklı rasyonların Akkaraman erkek kuzularda besi performansı karkas özellikleri ve bazı rumen sıvısı metabolitleri üzerine etkisi
- Tez No: 80235
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN ÇOLPAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
6. TÜRKÇE ÖZET Bu araştırma, farklı rasyonların, erken sütten kesilen Akkaraman kuzuların en tansif besisinde, besi performansı, karkas özellikleri ve bazı rumen sıvısı metabolitleri üzerine etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmada, ortalama 60 günlük iken sütten kesilmiş, her grupta 10 baş olmak üzere, toplam 40 baş Akkaraman erkek kuzu kullanılmıştır. Deneme 10 günlük alıştırma ve 84 günlük esas dönem olmak üzere iki dönemde yapılmıştır. Araştırmada, birinci gruba yalnız yonca samanı, ikinci gruba arpa + fiğ (% 75, % 22.5), üçüncü gruba arpa + ayçiçeği tohumu küspesi (% 75, % 22.5), dördüncü gruba ise, 3. grup rasyonu + 100 g yonca samanı/hayvan/gün, şeklinde düzenlenen rasyonlar ad libitum olarak yedirilmiştir. Arpa ve fiğ, hiç bir işleme tabi tutulmadan, bütün halde verilmiştir. Ortalama besi sonu canlı ağırlıkları gruplara göre sırasıyla, 27.32, 48.27, 51.42 ve 49.39 kg.
Özet (Çeviri)
47 7. İNGİLİZCE ÖZET (SUMMARY) The Effect of Different Rations on The Growth Performance, Carcass Charac teristics and Some Rumen Fluid Metabolites in Akkaraman Male Lambs. This investigation was carried out to determine the effects of different ra tions on the growth performance, carcass characteristics and some rumen fluid me tabolites in intensive fattening of early weaned Akkaraman male lambs. Ir the experiment, 40 Akkaraman weaned male lambs aged 60 days were used. The lambs were diveded into 4 groups each containing 10 lambs. The experi mental period covered 10 days of preliminary period and 84 days of main feednig period. Lambs in 1., 2. and 3. groups were fed by alfalfa hay (%100), barley + vetch (75 %, 22.5 %), barley + sunflower seed meal (75 %, 22.5 %) respectively. The fourth group was fed with the concentrate of group 3 + 100 g alfalfa hay/head/daily. All groups were fed as ad libitum. Barley and vetch was fed to lambs as whole, wit hout any processing. At the and of the experiment, the average live weight of lambs in 1., 2., 3. and 4. groups were 27.32, 48.27, 51.42 and 49.39 kg respectively and the avera ge daily live weight gains in groups were 78.5, 314.8, 341.7 and 314.4 g, respec tively.