Metakarp ve falanks kırıkları nedeniyle opere edilen hastaların sonuçlarının klinik ve radyolojik değerlendirilmesi
Evaluation of the clinical and radiological outcomes in patients operated for metacarpal and phalangeal bone fractures
  1. Tez No: 543848
  2. Yazar: MEHMET FATİH YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ TAÇKIN ÖZALP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Metakarp ve falanks kırıkları iş gücü ve fonksiyon kaybına sebep olur ve bu kırıkların cerrahi tedavisinde mini plak vida sistemiyle fiksasyon ve kirschner teli ile fiksasyon öne çıkan yöntemlerdir. Çalışmamızın ana amacı, mini plak vida sistemiyle fiksasyon ve kirschner teli ile fiksasyon yapılan metakarpal ve falengeal kırıkların radyolojik ve klinik sonuçlarının değerlendirilmesidir. Retrospektif olarak dizayn edilmiş bu çalışmada Ocak 2013 ile Ocak 2018 tarihleri arasında kliniğimize başvuran 172 metakarp ve falanks kırığı olan 156 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Bu kırıkların da 74'ü mini plak vidalı sistemle, 98'i ise k-teli ile tedavi edilmiştir. Yaş ortalaması sırasıyla 37,23 ve 34,38 idi. Bu gruplarda post operatif kaynama ve kaynama süresi, eklem hareket açıklığı, (DASH ve Michigan El Sonuç Anketi yapılarak) el fonksiyonları karşılaştırıldı. Ortalama takip süresi 18,9 aydı. Her iki grup arasında kaynamama oranları, eklem hareket açıklığı açısından fark görülmedi. Toplam 7 hastada (plak vida:3 k-teli:4) kaynamama gözlendi.Eklem hareket açıklığı sonuçları iki grupta da mükemmel bulundu. Kol, Omuz ve El Yaralanması Anketi(DASH) ve Michigan El Sonuç Anketi skorları her iki grup arasında da benzer bulundu. Her iki grupta da DASH skoru ve Michigan El Sonuç Anket skorlarına göre hastaların ameliyat sonrası dönemde el fonksiyonlarını yerine getirebildikleri tespit edildi. Mini plak vida uygulanan grupta kırıkların kaynama süresi 9,3 ± 5,3 hafta bulunurken, k-teli uygulanan diğer grupta 6,4 ± 2,8 hafta bulunmuştu ve bu belirgin olarak k teli uygulananlarda daha hızlı kaynama olduğunu gösteriyordu. Bu sonuçlara bakarak; mini plak vida uygulamasının hastalara erken hareket sağlayarak normal günlük hayata erken dönüş bakımından daha tercih edilebilir bir metod olduğu görülürken, K-teli ile fiksasyonun ise kolay uygulanabilir olması , ucuz olması ve tam kaynamanın erken olması bakımından tercih edilebilir bir metod olarak göze çarpmakta olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Metacarpal and phalangeal fractures, cause loss off labor and function. Open reduction and miniplate screw system or kirschner wire methods are the main choices for fixing metacarpal and phalangeal fractures. The main purpose of our study is to evaluate the clinical and radiological outcomes of metacarpal or phalangeal fractures treated by the use of mini plate screw or kirschner wire. Our study is designed retrospectively. Between January 2013 and January 2018, a total of 156 patients with 172 metacarpal or phalangeal fractures were included in this studey who were addmitted to our clinic.74 of fractures (Group 1) were treated with mini plate screw and the rest 98 (Group 2) were treated with k wire. Mean age of them were 37,23 and 34,38 respectively. Between these two groups, we investigated the differences in ROM, union rates, union times and hand function(using the DASH and MHQ). Mean follow-up time was 18,9 months. No significant differences were seen between two groups by the mean of union rates and range of motions. Nonunion was seen in total of 7 patients (mini plate screw:3, k wire:4). The outcome of range of motion were excellent in both groups. DASH and MHQ scores were similar between two groups.In both groups, patients were able to perform hand functions according to the DASH and MHQ scores. In the group 1, time to union of the fractures was 9.3 ± 5.3 weeks and in the other group 6.4 ± 2.8 weeks which was significantly faster than Group 1. Looking at these results; fixation with mini plate screw is a more preferable method for early return to normal daily life by providing early movement to the patients, while fixation with k wire can be considered as a preferable method in terms of being easy to apply, cheap and early bone union.