Depremlerde sağlık yapılarının performans değerlendirmesi
Performance evaluation of health structures in earthquake
  1. Tez No: 543877
  2. Yazar: AYZIT BÜŞRA EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ORHUN KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğal Afetlerin Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Afet, toplumun fiziksel, ekonomik ve can kayıplar doğuran, normal hayatı ve insan faaliyetlerini durduran veya kesintiye uğratan, doğa, teknoloji veya insan kaynaklı olaylardır. Türkiye bulunduğu konum nedeniyle jeolojik, topografik ve meteorolojik koşulların sebep olduğu büyük can ve mal kayıplarıyla sonuçlanan doğa olayları ile sıkça karşılaşmaktadır. Özellikle de deprem ülkemizin en hasar verici doğal afeti olarak görülmektedir. 1940 yılından itibaren devlet politikası olarak afet yönetmelikleri çıkarılmıştır. Geçmişten günümüze birçok afet yönetmeliği mevcuttur. İlk çıkarılan 8 (sekiz) yönetmelikte afet yönetmeliği adı kullanılırken son iki tanesinde deprem yönetmeliği ifadesi yer almıştır. Türkiye'nin topraklarının %92'i, nüfusun da %95'i deprem kuşağı altında bulunmaktadır. Bir deprem meydana geldiğinde nüfusu yoğun olan bir alanda ölümler, yaralanmalar ve ağır bina hasarları oluşabilir. Bu nedenle, hizmet eşiğinin haritasının ve yerel sağlık yapısının önemi büyüktür. Ayrıca Sağlık Bakanlığı da afetleri hasarsız bir şekilde ya da en az zararla atlatılabilmesi için genelge ve şartnameler çıkarmıştır. Dünyada ise Pan American Sağlık Örgütü ve Dünya Sağlık Örgüt tarafından Hastane Güvenliği Endeksi yayınlanmıştır. Sağlık yapısının ve personelinin olası bir afet durumundan sonra tedavi hizmetlerin devam etmesini amaçlayan bu endeks, felaket meydana gelmeden önce kullanılabilir. Yapısal ve yapısal olmayan ve yönetim&personel kategorilerinde ayrı ayrı değerlendirme yapılmaktadır. Bu tez çalışmasında geçmişten günümüze kadar çıkarılan deprem yönetmelikleri, genelge ve şartnameler, genel olarak araştırılıp değerlendirilmiştir. Çanakkale, deprem açısından riskli bir bölgede yer almaktadır. Bu tez çalışması kapsamında, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlık Binası 2007 Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik, Sağlık Bakanlığı Mevcut Sağlık Tesislerinin Deprem Tahkik ve Güçlendirmesine Ait Özel Teknik Şartname ve Sağlık Bakanlığı Mevcut ve Yeni Yapılacak Sağlık Tesislerinde Uyulması Gereken Asgari Teknik Standartlar Genelgesi zemin özellikleri, yapısal özellikleri ve iç tasarım özellikleri açısından incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar neticesinde sağlık yapısının olası bir depremde riski olmadığı, deprem sonrası sağlık hizmetinin devam edebileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Disasters, social, physical, economic and causing casualties are stopping or interrupting normal life, nature, technology or human-induced events are. Turkey is often vulnerable to many natural disasters causing to the huge losses of life and property. Especially the eartquakes, landslides and floods are the major ones originating from the topographical, geological and meteorologicalfeatures of Turkey. The geological owned by Turkey, it is often faced with natural events that culminated topographical and meteorological conditions due to the huge losses of life and property, especially if it is seen as the most damaging earthquake disaster in our country. Disaster regulations have been adopted as of 1940 as state policy. From past to present, there are several Turkish disaster regulations. In the first 8 (eight) regulations, the name of the disaster regulation was used while the last two of them mentioned the earthquake regulation. 92% of Turkey's territory, 95% of our population lives in these seismic zones. When an earthquake occurs, in a populated area, it may case some deaths and several injuries and extensivedamage of buildings. Therefore, the service provisionmapping and state of local health structure have huge importance.In addition, the Ministry of Health has issued circulars and specifications in order to avoid disasters without damage or with minimal damage.In the world, the Hospital Security Index was published by the Pan American Health Organization and the World Health Organization.This index, which aims at the continuation of treatment services after a possible disaster situation by the health structure and personnel, can be used before the disaster occurs.Structural and non-structural and management&staff categories are evaluated separately. The earthquake regulations, circulars and specifications, from past to the presentare analyzedfor the evaluations of health structures. Canakkale is located in a region in terms of earthquake risk.Within the scope of this thesis, Çanakkale Onsekiz Mart University Faculty of Medicine Dean's Building was examined in terms of ground properties, structural properties and interior design features in“Regulation on the Buildings to be Constructed in 2007 Earthquake Areas”,“Special Technical Specification for Earthquake Inspection and Strengthening of the Current Health Facilities of the Ministry of Health”and the“Minimum Technical Standards Circular to be Observed in the Current and New Health Facilities of the Ministry of Health”. As a result, the building will not face hazards during a severe earthquake and thus health care continues during the disaster.