Gazihan Dede mesire alanının (Adıyaman) flora ve vejetasyonu
Flora and vegetation of Gazihan Dede promenade area (Adıyaman)
  1. Tez No: 543878
  2. Yazar: ZELİHA ORTAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ZAFER TEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma, Türkiye'nin Güney Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan, Adıyaman İli içerisinde bulunan Gazihan Dede Mesire Alanı'nın flora ve vejatasyonunu araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırma alanımızda, 53 familya 178 cinse ait, 218 tür, 54 alttür ve 25 varyete olmak üzere, toplam 297 takson belirlenmiştir. Bu taksonlardan 13 (% 4.38)'ü endemiktir. 297 taksonun hepsi Spermatophyta divizyonuna aittir. Spermatophyta üyelerinin 3'ü Gymnospermae, 294'ü Angiospermae alt divizyosuna dâhildir. Angiospermae'lerin 267'si Dicotyledones, 27'si Monocotyledones sınıfında yer almaktadır. Taksonların fitocoğrafik bölgelere dağılımı; 87 (% 29.29) takson İran-Turan, 39 (% 13.14) takson Akdeniz, 17 (% 5.73) takson Avrupa-Sibirya, 1 (% 0.33) takson Euxine Elementi, 60 (% 20.20) takson Geniş Yayılışlı ve 93 (% 31.31) takson bilinmeyendir. Taksonların hayat formları; 160 (% 53.88) takson Hemikriptofit, 80 (% 26.94) takson Terofit, 19 (% 6.40) takson Nanofenerofit, 18 (% 6.06) takson Geofit, 16 (% 5.39) takson Kamefit, 2 (% 0.67) takson Mezofenerofit, 1 (% 0.33) takson Mikrofenerofit ve 1 (% 0.33) takson Vasküler Parazit'tir. Çalışma alanımızda, 3 bitki birliği tespit edilmiştir. Bunlardan; 2'si Çalı vejetasyonu: Sınıf: Astragalo – Brometea Quèzel 1973 Ordo: Onobrychido armanae - Thymetalia leucostomi Akman, Ketenoğlu ve Quèzel 1984 1. Birlik: Hedysaro syriacii - Amygdaletum arabicae Tel & Z. Ortaç 2. Birlik: Onosmo isauricii - Amygdaletum orientalidis Tel & Z. Ortaç 1'i Çalı-Step vejatasyonu: 3. Birlik: Astragalo brachypteri - Thymbretum spicatae Tel & Z. Ortaç
Özet (Çeviri)
This research is located in Turkey's Southeastern Anatolia Region, located in the promenade area Gazihan Dede Adıyaman province was conducted to investigate the flora and vegetation. In our research area, 297 taxa were identified belonging to 53 families, 178 genera, 218 species, 54 subspecies and 25 varieties. 13 (4.37%) of these taxa are endemic. 297 taxa belong to the division of Spermatophyta. 3 members of Spermatophyta are included in Gymnospermae and 294 are included in the Angiospermae subdivision. 267 of the Angiospermae are Dicotyledones and 27 are in the Monocotyledones class.The distribution of taxa to phytogeographical regions; 87 (29.29%) taxa Irano-Turanian, 39 (13.14%) taxa Mediterranean, 17 (5.73%) taxa Euro-Siberian, 1 (0.33%) taxa Euxine Elementi, 60 (20.20%) taxa Widespread and 93 (31.31%) taxa are unknown. Life forms of taxa; 160 (53.88%) taxa Hemicryptophytes, 80 (26.94%) taxa Therophytes, 19 (6.40%) taxa Nanophenerophytes,18 (6.06%) taxa Geophytes,16 (5.39%) taxa Chamaeophytes, 2 (0.67%) taxa Mesophanerophytes, 1 (0.33%) taxon Microphanerophytes and 1 (0.33%) taxon Vascular Parasite. In our study area, 3 associations were identified. Of them; The two Shrub vegetation: Class: Astragalo – Brometea Quèzel 1973 Ordo: Onobrychido armanae - Thymetalia leucostomi Akman, Ketenoğlu ve Quèzel 1984 1. Association: Hedysaro syriacii - Amygdaletum arabicae Tel & Z. Ortaç 2. Association: Onosmo isauricii - Amygdaletum orientalidis Tel & Z. Ortaç Someone Shrub-Step vejatation: 3. Association: Astragalo brachypteri - Thymbretum spicatae Tel & Z. Ortaç