İstanbul'da ilk belediye teşkilatı Altıncı Daire-i Belediye
First municipaility organization in İstanbul: Sixth Arrondissement Municipality
- Tez No: 543884
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Tarih, Public Administration, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Osmanlı İmparatorluğu savaş mağlubiyetlerinin ardından yaşadığı ekonomik ve siyasi gerilemeden kurtulmak amacıyla devlet idaresinde köklü değişikliklere gitmiştir. Devlet idaresinde yaşanan bu değişimleri askeri ve ekonomik alanda reformlar takip etmiştir. Osmanlı İmparatorluğu'nda reformların yaşandığı bu döneme Tanzimat Dönemi denmektedir. Tanzimat Dönemi'nde yerel yönetimlerde de yenilenme ihtiyacı doğmuş ve İstanbul'da modern bir belediye teşkilatı kurulması kararı alınmıştır. Bu teşkilatın kurulmasının en önemli nedenlerinden biri, mevcut sistemin çağın gerisinde kalmış olması ve bu sistemle Avrupa başkentlerinde benzer bir kent oluşamayacağı düşüncesidir. Fransa yerel yönetim modelinden esinlenerek oluşan ve adını da bu yönetim modelinden alan Galata ve Pera Altıncı Daire Belediyesi kurulmuştur. Bu belediyenin gerçekleştirdiği yerel hizmetler ve hayata geçirdiği şehir planlama faaliyetleri tezin ana konusunu oluşturmaktadır. Aynı zamanda belediyenin çalışma esasları ve yetkilerinin belirtildiği nizamname üzerine değerlendirmeler yapılarak, ilk belediye hizmetlerinin neler olduğu konu edilmektedir. Belediye başkanlığı görevini yerine getiren idarecilerin kimler olduğu ve görev sürelerinde hangi çalışmalarda bulunduklarına da ayrıca değinilmektedir. Bununla birlikte ilk belediye teşkilatını çalışmaları ile günümüz belediyelerinin yerel hizmetlerinin karşılaştırılması yapılarak, Altıncı Daire'nin bugünün belediye teşkilatlarının başlangıç noktası olduğu savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire underwent radical changes in the state administration in order to get rid of the economic and political regression after the defeat of the war. The military and economic reforms were followed by these changes in state administration. This period of reforms in the Ottoman Empire is called the Tanzimat Period. During the Tanzimat Period, the need for renewal in the local administrations was born and a decision was taken to establish a modern municipal organization in Istanbul. One of the most important reasons for the establishment of this organization is the fact that the current system is lagging behind the age and this system cannot create a similar city like the European capitals. Galata and Pera Sixth Arrondissement Municipality, which was inspired by the French local government model and named after this management model, was established. Local services and city planning activities of this municipality constitute the main subject of the thesis. At the same time, the working principles and authorities of the municipality are evaluated and the first municipal services are discussed. The managers of the executives of the municipality and the studies they have undertaken during their term of office are also mentioned separately. By comparing the studies of the first municipal organization with the local services of today's municipalities, it is argued that the Sixth Chamber is the starting point of today's municipal organizations.