İstanbul Altıncı Belediye Dairesinin (1858-1877) yerinden yönetim ilkesi açısından incelenmesi
An examination of Sixth Municipal District of Istanbul (1858-1877) in terms of the principle of subsidiarity
  1. Tez No: 813353
  2. Yazar: SEYRAN ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yerinden yönetim ilkesi, topluma sunulacak bazı idari hizmetlerin merkezî idare hiyerarşisine dâhil olmayan kamu tüzel kişileri tarafından sağlanmasını ifade etmektedir. Günümüz yerel idare anlayışı önemli ölçüde değişikliğe uğramış olsa da Osmanlı Devleti'nden devralınan idari geleneğin izlerini taşımaktadır. Osmanlı'da Tanzimat Devri olarak da adlandırılan dönemde, devlet yönetiminde köklü değişimler yaşanır iken, yerel yönetimler de çağın gereksinimlerine uygun hale getirilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda kurulan ilk belediye teşkilatı olan Beyoğlu ve Galata Altıncı Daire-i Belediyenin kuruluş süreci ve yerinden yönetim ilkesi açısından sunduğu hizmetler bu çalışmanın ana konusunu oluşturmaktadır. Yerinden yönetim uygulamasının ilk örneği olan Altıncı Dairenin yerel yönetim hizmetleri çerçevesinde yürüttüğü şehircilik düzenlemeleri, sokaklara ilişkin düzenlemeler, sağlık düzenlemeleri, esnaflara yönelik düzenlemeler ve Altıncı Dairenin mali yapısı konuları bu çerçevede değerlendirilmiştir. Bu çalışma neticesinde Altıncı Belediye Dairesinin yerinden yönetim hizmetleri bağlamında kısmen başarılı olsa da hizmetlerin sınırlı kaldığı ve sınırlı bir kesime hitap ettiği anlaşılmıştır. Ancak yine de Altıncı Belediye hem modern belediyeciliğin hem de yerinden yönetim uygulamasının ilk örneğidir.
Özet (Çeviri)
The principle of decentralization refers to the provision of some public services by local administrative units not included in the hierarchy within central administration. Although today's local administration model in Turkey has changed considerably, it still bears the traces of the administrative tradition inherited from the Ottoman Empire. In the period called the Tanzimat Era in the Ottoman Empire, the radical changes in the state administration required the adaptation of local governments as to the needs of the age. In this context, this study discusses the services offered by Beyoglu and Galata Sixth Municipal District which is the first modern municipality with regard to establishment process and the principle of decentralization. As also the first example of administrative decentralization the urban planning and street regulations, health applications, the arrangements for the tradesmen and the financial structure of the Sixth District will be under scrutiny in this study within the framework of the local government services. This study in essence reveals that the services of the Sixth Municipal Distrcit, although partially became successful in terms of decentralization, remained inadequate and limited to a few number of people. However, the Sixth Municipality is still not only the first example of modern municipalism but also the earliest practice of decentralization in Turkish administrative history