The effect of bank advertising on consumer behavior in Turkey Yapı Kredi Bank sample
Türkiye'de banka reklamlarının tüketici davranışları üzerine etkisi, örnek olarak Yapı Kredi Bankası
  1. Tez No: 543885
  2. Yazar: MELEK SELEN BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÇENGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Reklam, bir ürün veya markanın pazarlanmasında ve tüketiciye iletilmesinde önemli bir yere sahiptir. Bir ürün, hizmet veya markanın, pazardaki başarısı bakımından reklam ve tüketici arasındaki ilişki oldukça güçlüdür ve reklam, tüketicinin belli bir markaya yönelik olan tutum ve davranışını belirlemektedir. Bu kapsamda reklam, günümüz rekabetçi pazarlarda, tüketicinin üretilen ürün veya hizmet hakkında farkındalığa ulaşması için en gerekli tanıtım faaliyeti durumundadır. Bu bakımdan bakıldığında günümüzde ürün ve hizmet çeşitliliği bakımından oldukça gelişmiş olan bankacılık sektörünün de, rekabetçi pazar ortamında karlılık ve devamlılıklarını korumak durumunda kalmaktadır. Bu açıdan reklam, bankaların kendilerini tüketicilerine tanıtmak, ürün ve hizmetleri ile ilgili tüketicileri bilgilendirmek ve mevcut müşterilerini korumak ve yeni müşteriler elde etmeleri için önemli bir unsurdur. Bankacılık reklamlarının Türkiye'deki tüketici davranışı üzerindeki etkilerini inceleyen bu çalışmanın amacı, banka reklamlarının Türk tüketicileri üzerindeki etkilerini araştırmak, müşterilerin banka tercihlerini etkileyen faktörleri tespit etmek, banka seçimi ve reklam arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Bankaların faaliyetleri, buna ek olarak reklam faaliyetlerinde pazarlama faaliyetlerinin etkinliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Advertising has an important place for marketing a product or brand and communicating to the consumer. The relationship between advertising and consumer is very strong in terms of the success of a product, service or brand in the market, and advertising determines the attitude and behavior of the consumer towards a particular brand. In this context, advertising is the most significant promotional activity in today's competitive markets in order to make consumers aware of the product or service produced. In this respect, the banking sector, which is highly developed in terms of product and service diversity, now needs to maintain profitability and continuity in a competitive market environment. In this respect, advertising is a necessary element for banks to introduce themselves to their consumers, to inform consumers about their products and services and to protect their existing customers and to acquire new customers. The aim of this study which analyzes the effects of banking advertisements on the consumer behavior in Turkey is to investigate the effects of bank advertisement on Turkish consumers, to identify the factors affecting consumers' bank preferences, to investigate the relation between the bank choice and advertising activities of the banks, in addition to this also to demonstrate the effectiveness of marketing activities in the advertising activities.